IV kadencja
Interpelacja nr 6546
do ministra zdrowia
w sprawie zdrowotności mieszkańców woj. łódzkiego oraz środków finansowych planowanych na opiekę zdrowotną
Z informacji, które do nas trafiają przy okazji spotkań i rozmów z wyborcami, a ostatnio także z licznych skarg i interwencji, z którymi zgłaszają się w naszych biurach poselskich osoby napotykające na utrudnienia w dostępie do badań medycznych oraz do leków, których wykupienie dla wielu osób, a w tym także dla dzieci, ze względu na ich wysokie ceny jest w wielu przypadkach niemożliwe, wynika, że mieszkańcy miasta Łodzi i woj. łódzkiego są zaniepokojeni narastającymi trudnościami w uzyskaniu należnej i niezbędnej im opieki zdrowotnej.
Niepokój i troskę budzą również dane statystyczne, z których wynika, że najkrócej żyją w Polsce mieszkańcy woj. łódzkiego. Zwraca uwagę szczególnie wysoka śmiertelność spowodowana chorobami układu krążenia oraz chorobami nowotworowymi. Sytuacja ta występuje od lat i raczej się pogłębia. Wzmożona umieralność wyrażająca się m.in. niższym statystycznie wiekiem życia jest naszym zdaniem miarą stanu zdrowotności obywateli zamieszkujących w woj. łódzkim.
Pragniemy podkreślić, że w ostatnich latach nakłady na ochronę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca woj. łódzkiego były co najmniej o kilkanaście złotych niższe od średniej krajowej. W skali roku Łódzka Regionalna Kasa Chorych dysponowała z tego powodu kwotą niższą o kilkadziesiąt milionów złotych w porównaniu do kwot, którymi dysponowano w innych regionach Polski. Wyrównanie tych niczym nieuzasadnionych dysproporcji w naszej ocenie jest niezbędne i konieczne. Sprzyjać ono będzie rzeczywistej realizacji konstytucyjnej zasady równego dostępu obywateli do świadczeń medycznych finansowanych z funduszy publicznych. Stwarzać też będzie korzystniejsze warunki zakładom opieki zdrowotnej na polepszenie opieki nad pacjentami, a w dłuższym horyzoncie czasowym może przełożyć się również na wydłużenie przeciętnego wieku życia mieszkańców woj. łódzkiego.
Zwracamy się do pana ministra z pytaniami:
Czy Ministerstwo Zdrowia i podległe mu służby medyczne mogą wskazać na przyczyny takiego stanu rzeczy?
Czy w ocenie Ministerstwa Zdrowia można by i co powinno się uczynić, aby ograniczyć i eliminować negatywny wpływ tych przyczyn na stan zdrowotności i wzmożoną umieralność mieszkańców woj. łódzkiego?
Jaką rolę w tym mają do spełnienia zakłady opieki zdrowotnej, samorządy terytorialne oraz inne instytucje?
Jak kształtują się podstawowe wskaźniki zabezpieczenia opieki zdrowotnej w woj. łódzkim w porównaniu do wskaźników krajowych?
W jakim zakresie są one uwzględniane przy rozdziale środków z Narodowego Funduszu Zdrowia na opiekę zdrowotną mieszkańców woj. łódzkiego, a w tym w szczególności na działalność profilaktyczną i rehabilitację oraz na medycynę szkolną?
Czy Ministerstwo Zdrowia widzi potrzebę i możliwość, aby przy ustalaniu wysokości tych środków na rok 2004 i na lata następne zastosować pewne preferencje dla woj. łódzkiego?
Kierując te pytania oczekujemy, że wyrażone w nich opinie oraz sugestie spotkają się z zainteresowaniem i ze zrozumieniem, a ewentualne decyzje odnoszące się do bardziej sprawiedliwego rozdziału środków finansowych na ochronę zdrowia w woj. łódzkim uwzględnią trudną i niekorzystną dla pacjentów sytuację, o której mowa powyżej.
Z poważaniem
Posłowie Elżbieta Jankowska,
Marian Stępień
i Tadeusz Motowidło
Łódź, dnia 18 lutego 2004 r.