IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie przyszłości Huty ˝Ostrowiec˝ i dalszych losów pracowników

Odpowiedź ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej

na interpelację nr 4523

w sprawie przyszłości Huty ˝Ostrowiec˝ i dalszych losów pracowników

   W nawiązaniu do przesłanej przy Pana Marszałka piśmie z dnia 13.08 br., znak: SPS-0202-4523/03, interpelacji Pani Poseł Marii Zbyrowskiej, dotyczącej przyszłości Huty Ostrowiec SA w upadłości, przedstawiając stanowisko Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w przedmiotowej sprawie, uprzejmie informuję, co następuje.

   1. Huta Ostrowiec SA, w wyniku zrealizowanej w latach 1997-1999 kompleksowej modernizacji linii produkcyjnej stali, kosztem 340 mln zł stała się liczącym producentem prętów żebrowanych i gładkich do zbrojenia betonu. Obserwowane w latach 2000-2001 niekorzystne zmiany na rynku tych wyrobów, przy konieczności spłaty zaciągniętych kredytów, wywarły mocno niekorzystny wpływ na kondycję Huty, a jej główny akcjonariusz ˝Stalexport˝ SA, będąc w trudnej sytuacji finansowej i tracąc zdolność wspierania bieżącej działalności Huty, zbył większościowy pakiet na rzecz Spółki Komunalnej - Agencji Rozwoju Lokalnego SA, w której 100% akcji posiada Gmina Ostrowiec. Skarb Państwa zachował 5% akcji spółki.

   2. Ograniczone możliwości finansowe nowego właściciela nie dawały pełnej gwarancji kontynuowania działalności Huty. Ministerstwo Gospodarki podczas szeregu spotkań z władzami miasta oraz posłami niejednokrotnie zwracało uwagę na trudności, które powstaną po ewentualnym przejęciu Huty. Podstawowym problemem był bowiem brak środków obrotowych na zakupy surowców i niezbędnych do produkcji mediów energetycznych.

   3. Konsekwencją tej sytuacji było złożenie przez Zarząd w dniu 4 lipca 2002 r. wniosku o ogłoszenie upadłości Huty. Sąd Rejonowy w Kielcach, V Wydział Gospodarczy w ciągu jednego dnia, tj. 5 lipca 2002 r., rozpatrzył wniosek i ogłosił upadłość zakładu.

   4. Od momentu ogłoszenia upadłości, zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie decyzje podejmowane są przez Syndyka i nadzorującego jego działalność wyznaczonego przez Sąd Komisarza Sądowego, a organa administracji państwa nie mogą podważać bądź kwestionować decyzji Sądu. Dotyczy to również kwestii związanych zarówno z wydzierżawieniem, jak i sprzedażą przez Syndyka majątku huty lub jego części, w celu zabezpieczenia roszczeń wierzycieli.

   5. W dniu 29 lipca 2002 r. Syndyk wydzierżawił na okres 12 miesięcy zorganizowaną część majątku Zakładom Ostrowieckim - Huta Ostrowiec Sp. z o.o. Dzierżawca wskutek braku środków obrotowych podjął działalność produkcyjną w bardzo ograniczonym zakresie. W związku z upływem terminu dzierżawy Syndyk wszczął procedurę przetargową celem znalezienia inwestora strategicznego.

   6. Syndyk, w drodze przetargu nieograniczonego, wybrał inwestora strategicznego, hiszpańską spółkę CELSA, która przedstawiła najkorzystniejszą propozycję finansową (drugą w kolejności była spółka Zakłady Ostrowieckie - Huta Ostrowiec). Aktualnie, w sytuacji zgłoszenia zainteresowania przejęciem majątku Huty Ostrowiec przez nowego inwestora, gwarancja utrzymania dotychczasowych miejsc pracy może stanowić element przetargowy w rozmowach prowadzonych z nim przez Syndyka, przy współudziale strony związkowej.

   7. Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wraz z innymi resortami podejmowało próby znalezienia konsensusu, uwzględniającego interes załogi Huty Ostrowiec i zobowiązania Syndyka wobec wierzycieli. Cel taki przyświecał zorganizowanemu przez MGPiPS w dniu 22 sierpnia br. spotkaniu wszystkich zainteresowanych stron zaangażowanych w rozwiązywanie problemów Huty.

   8. Z ostatnio uzyskanych informacji, dotyczących zawartego porozumienia ze stroną związkową, Syndyk zobowiązał się do niepodpisywania aktu notarialnego sprzedaży majątku Huty żadnemu przyszłemu inwestorowi do momentu uzgodnienia i podpisania przez związki zawodowe wszystkich ustaleń dotyczących pakietu socjalnego.

   9. Uwzględniając aktualną sytuację, najbardziej pożądanym rozwiązaniem dla Huty jest jak najszybsze pozyskanie inwestora strategicznego, mogącego zabezpieczyć odpowiednie środki obrotowe, co pozwoliłoby wykorzystać potencjał produkcyjny i tym samym utrzymać stabilne miejsca pracy.

   Mam nadzieję, że w świetle przedstawionych wyjaśnień niepochlebna opinia Pani Poseł Zbyrowskiej o braku troski o przyszłość załogi Huty Ostrowiec ulegnie zweryfikowaniu, pozwalając na bardziej obiektywną ocenę przyczyn zaistniałej sytuacji ww. przedsiębiorstwa i podejmowanych w związku z tym prób jej uzdrowienia.

   Minister

   Jerzy Hausner

   Warszawa, dnia 4 września 2003 r.