IV kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 2794
w sprawie interpretacji przez ZUS przepisów dotyczących przyznawania pracownikom dozoru emerytur górniczych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 12 lutego br., znak: SPS-0202-2794/03 interpelację pana posła Józefa Nowickiego w sprawie interpretacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przepisów dotyczących ustalania przy zastosowaniu przelicznika 1,2 wysokości przyznawanych pracownikom dozoru kopalń węgla brunatnego emerytur górniczych, uprzejmie przedstawiam, co następuje.
Sprawę ustalania wysokości emerytur, w tym emerytur górniczych, regulują przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 1998 r. nr 162, poz. 1118, z późn. zm.). Zgodnie z generalną zasadą obowiązującą przy ustalaniu wysokości emerytur okresy pracy ustalane są w wymiarze pojedynczym, tj. wymiarze faktycznie wykonywanej pracy. Odstępstwo od tej zasady dotyczy ustalania wysokości emerytur górniczych, przy których ustalaniu stosowane są przeliczniki. W zależności od uciążliwości wykonywanej pracy górniczej przeliczniki te wynoszą, zgodnie z przepisami art. 51 ustawy: 1,8; 1,5; 1,4; 1,2. Jeśli chodzi o stosowanie przelicznika 1,2 przy ustalaniu wysokości emerytury górniczej, to zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 4 ustawy przelicznik 1,2 przy ustalaniu wysokości emerytury górniczej stosuje się za każdy rok pracy, o której mowa w art. 36 ust. 1 pkt 4 i 5, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego, w kopalniach otworowych siarki oraz przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących prace górnicze dla kopalń siarki i węgla brunatnego. Zgodnie zaś ze wskazanym art. 36 ust. 1 pkt 5 za pracę górniczą uważa się zatrudnienie wykonywane na stanowiskach dozoru ruchu oraz kierownictwa ruchu kopalń węgla brunatnego. Stanowiska te określone są w obowiązującym załączniku nr 3 zarządzenia nr 9 ministra przemysłu i handlu z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie ustalania stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru pod ziemią, w kopalniach otworowych siarki i kopalniach węgla brunatnego, na których zatrudnienie uważane jest za pracę górniczą.
Z powołanego art. 51 ust. 1 pkt 4 jednoznacznie wynika, że przy ustalaniu emerytury górniczej przy zastosowaniu przelicznika 1,2 ustalane są tylko te okresy pracy górniczej, w których praca górnicza wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalni węgla brunatnego. W związku z powyższym przy ustalaniu wysokości emerytur górniczych dla zatrudnionych na stanowiskach dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń węgla brunatnego podlegają tylko te okresy pracy górniczej, która była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak wynika ze wskazanego przepisu art. 51 ust. 1 pkt 4, aby dany okres pracy górniczej mógł być przeliczony przy zastosowaniu przelicznika 1,2, niezbędne jest udowodnienie tej pracy. Oznacza to konieczność przedłożenia dowodów, iż praca ta wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
W związku z powyższym Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ustalaniu wysokości emerytury górniczej przy zastosowaniu przelicznika 1,2 może uwzględnić tylko te okresy pracy, która była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, gdyż wynika to jednoznacznie z brzmienia art. 51 ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Krzysztof Pater
Warszawa, dnia 31 marca 2003 r.