IV kadencja
Zapytanie nr 890
do ministra infrastruktury
w sprawie wzoru karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych
Opracowany na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 30.01.2002 r. (DzU nr 13, poz. 126) wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych różni się szeregiem szczegółów od wzoru obowiązującego w państwach Unii Europejskiej. Jest to o tyle dziwne, że wprowadzenie nowej karty nastąpiło w wyniku działań dostosowawczych polskiego prawa do regulacji unijnych (dyrektywa nr 98/376/EC w sprawie karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych), a bezpośredni cel miał polegać na umożliwieniu krajowym osobom niepełnosprawnym korzystania, na zasadzie wzajemności, z udogodnień w poruszaniu się pojazdami samochodowymi na terenie państw Unii Europejskiej. W związku z powyższym zwracam się do pana ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy uprawnienia dla osób niepełnosprawnych, wynikające z art. 8 ust. 7 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym (DzU z 2001 r. nr 129, poz. 1444), na podstawie którego wydane zostało wspomniane rozporządzenie ministra infrastruktury, mogą być stosowane na zasadzie wzajemności w państwach Unii Europejskiej?
2. Czy podziela pan minister pogląd, że zarówno brzmienie art. 8 ust. 7 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, jak i przyjęty w rozporządzeniu wzór karty parkingowej budzą wątpliwości w kwestii spójności tych przepisów z normami obowiązującymi w państwach Unii Europejskiej w kontekście działań dostosowawczych?
3. Czy wydanie polskiej karty parkingowej uprawnia jej posiadacza do korzystania z przywilejów na takich samych zasadach jak obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej?
4. Jakie kroki podejmuje pan minister, aby osoby niepełnosprawne - obywatele polscy, próbujące zrobić za granicą użytek z otrzymanych z dużym wysiłkiem kart parkingowych nie spotykały się tam z ostrymi sankcjami o charakterze administracyjnym lub karnym?
Poseł Wiesław Walendziak
Gdynia, dnia 12 lipca 2002 r.