IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie potrzeby wypracowania procedur wydawania broni palnej i amunicji w związku z interwencją Policji na osiedlu studenckim w Łodzi

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 7362

w sprawie potrzeby wypracowania procedur wydawania broni palnej i amunicji w związku z interwencją Policji na osiedlu studenckim w Łodzi

   Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma z dnia 13 maja 2004 r., o sygn. SPS-0202-7362/04, przekazującego interpelację Posła na Sejm RP Pani Urszuli Krupy w sprawie interwencji Policji na osiedlu studenckim w Łodzi, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   W dniach 10 - 11 maja 2004 r. zespół kontrolny Wydziału Kontroli Służb Mundurowych Departamentu Kontroli MSWiA prowadził czynności w ramach kontroli doraźnej dotyczącej zdarzeń, które miały miejsce w nocy z 8 na 9 maja 2004 r. na osiedlu studenckim w Łodzi.

   Amunicja z pociskami penetracyjnymi wystrzelonymi przez funkcjonariuszy Policji w trakcie zamieszek na osiedlu studenckim ˝Lumumbowo˝ w Łodzi została wydana z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Należy przy tym zauważyć, że amunicja penetracyjna do strzelb gładkolufowych znajduje się na wyposażeniu Policji ruchu drogowego z uwagi na jej zastosowanie do zatrzymywania samochodów w trakcie pościgu lub policyjnej blokady - strzał nabojem penetracyjnym z pociskiem typu BRENEKA umożliwia przebicie blach karoseryjnych oraz penetrację ścianki bloku silnika. Wydanie amunicji penetracyjnej typu BRENEKA, z Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Łodzi, funkcjonariuszom biorącym udział w interwencji na osiedlu studenckim w Łodzi było wynikiem pomyłki przy wydawaniu amunicji niepentracyjnej. Sprawa ta jest obecnie przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi (sygn. akt V Ds.-42/04).

   Z ustaleń poczynionych w Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Łodzi wynika, że na stanie tej jednostki znajdowała się amunicja niepenetracyjna typu BĄK w łusce koloru czerwonego, bez napisów określających, jaka to jest amunicja. Amunicja penetracyjna typu BRENEKA jest w łusce tego samego koloru i posiada na łusce napis ˝W8MP˝, ale w nocy może on być słabo widoczny. Zasadę, co do oznakowania kolorystycznego amunicji do broni gładkolufowej różnego typu wprowadzono w Policji w 1996 roku i bezsprzecznym błędem jest, że amunicja o oznakowaniu niezgodnym z zasadami nie została z Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Łodzi wycofana, mimo iż takie polecenie zostało kilka lat temu wydane.

   Policjanci, którym przekazano w trybie alarmowym naboje (w tym paczkę naboi typu BRENEKA), po oddaniu kilku strzałów zidentyfikowali naboje jako amunicję penetracyjną i poinformowali o tym dowódcę pododdziału. Dowodzący natychmiast wydał komendę do wstrzymania ognia.

   Przygotowując zabezpieczenie ˝Juwenaliów˝ na terenie osiedla studenckiego Uniwersytetu Łódzkiego, popełniono kilka poważnych błędów i to zarówno po stronie organizatorów, tj. Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Uniwersytetu Łódzkiego, jak i Policji. Ustalono, że organizator nie wystąpił do Prezydenta Miasta Łodzi o zezwolenie na zorganizowanie imprezy masowej wymagane ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (t.j.: Dz. U. z 2001 r., Nr 120, poz. 1298 z późn. zm.). Zgodnie z ww. ustawą organizator imprezy powinien również zapewnić m.in. niezbędną służbę porządkową. Organizator uzyskał wprawdzie zgodę na wykorzystanie ulic na terenie osiedla studenckiego w sposób szczególny na podstawie art. 65 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j.: Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515 z późn. zm.), ale było to niewystarczające, z uwagi na fakt, iż Juwenalia nie odbywały się tylko na terenie dróg w osiedlu studenckim.

   Zatrudnione przez organizatora Biuro Ochrony nie zapewniło dostatecznej liczby pracowników, a działania i postawa tych, którzy ochraniali imprezę, pozostawiały wiele do życzenia. Natomiast plan ochrony, przygotowany przez Policję, pomijał szereg elementów istotnych dla ochrony tego typu imprezy, w wyniku czego do zabezpieczenia imprezy w trakcie koncertów, odbywających się wieczorem i nocą z 8 na 9 maja br., przewidziano zbyt mało policjantów. Również liczba funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji KWP w Łodzi, pełniących służbę w tym czasie, okazała się niewystarczająca, w efekcie czego wystąpiła potrzeba wezwania w trybie alarmowym dodatkowych sił zwartych OPP, które z kolei potrzebowały zbyt dużo czasu na dotarcie na miejsce zdarzenia i udzielenie wsparcia.

   Błędy popełnione przy planowaniu zabezpieczenia tej imprezy były jedną z przesłanek dymisji członków kierownictwa KMP w Łodzi. W związku ze stwierdzonymi zaniedbaniami Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi odwołał Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi oraz jego zastępcę ds. prewencji. Następnie Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi oddał się do dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który odwołał go ze stanowiska służbowego i powołał na nie insp. Janusza Tkaczyka. Ponadto p.o. Komendant Miejski Policji w Łodzi postanowił wszcząć postępowania dyscyplinarne przeciwko kierownictwu służbowemu komórki ruchu drogowego oraz policjantom z obsady służb dyżurnych, którzy dopuścili się powyższych zaniedbań.

   Zespół kontrolny MSWiA m.in. przedstawił wniosek, aby w przypadku, gdy organizatorzy imprez o charakterze masowym zwracają się o zabezpieczenie, właściwi miejscowo komendanci Policji byli zobligowani do sprawdzenia, czy organizator imprezy dopełnił obowiązku wynikającego z art. 6 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, tj. uzyskał zezwolenie właściwego wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na przeprowadzenie tej imprezy.

   Reasumując, stwierdzić należy, iż gospodarowanie bronią służbową we wszystkich jednostkach Policji jest uregulowane przepisami prawa w sposób wyczerpujący. Zasady nadzoru nad wydawaniem broni i amunicji zostały ustalone przez Komendanta Głównego Policji, a ich ścisłe stosowanie gwarantuje, że broń będzie wydawana tylko policjantom, którzy ukończyli odpowiednie przeszkolenie (uzyskali pozytywną ocenę na sprawdzianie i zostali uznani za uprawnionych do posługiwania się danym typem uzbrojenia).

   Jednocześnie uprzejmie informuję, iż na polecenie Komendanta Głównego Policji, w trybie doraźnym, zostały przeprowadzone czynności sprawdzające w zakresie obejmującym całokształt zagadnień związanych z gospodarowaniem, przeglądami i wydawaniem amunicji, doskonaleniem umiejętności strzeleckich policjantów oraz przydzielaniem broni służbowej we wszystkich jednostkach Policji w kraju. Wyniki kontroli zostaną wykorzystane do ustalenia katalogu przedsięwzięć organizacyjnych i czynności, których realizacja pozwoli na usuniecie błędów i nieprawidłowości w zakresie gospodarowania bronią i amunicją w Policji.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Andrzej Brachmański

   Warszawa, dnia 15 czerwca 2004 r.