IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie algorytmu podziału środków finansowych w ramach NPR na regionalne programy operacyjne w latach 2007-2013

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 10485

w sprawie algorytmu podziału środków finansowych w ramach NPR na regionalne programy operacyjne w latach 2007-2013

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pani Poseł Zofii Grzebisz-Nowickiej, przesłaną przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 20 lipca br., znak SPS-0202-10485/05, w sprawie algorytmu podziału środków finansowych w ramach NPR na regionalne programy operacyjne w latach 2007-13, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   1. Prace nad Narodową Strategia Rozwoju Regionalnego trwają równolegle z pracami nad Narodowym Planem Rozwoju oraz programami operacyjnymi, co umożliwia ich bieżące uzgadnianie, mające zapewnić ich wzajemną spójność. Dokument ˝Strategiczne wytyczne wspólnotowe dotyczące polityki spójności na lata 2007-13˝ Komisja Europejska opublikowała w dniu 5 lipca br. Zawiera on zarys wytycznych, które Rada ustanowi po uzyskaniu porozumienia odnośnie do budżetu na lata 2007-13 i przyjęciu rozporządzeń w sprawie Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności. Będą one podstawą do przygotowania przez nasz kraj, również przy wykorzystaniu treści zapisanych w projektach NPR i NSRR na lata 2007-13, Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia, które z kolei określą priorytety zawierane w programach operacyjnych.

   2. W NPR środki na sektorowe oraz regionalne programy operacyjne zaplanowane zostały według zasady 50 na 50. Z tego wynika, że połowa przyznanych Polsce na lata 2007-13 funduszy strukturalnych zostanie rozdzielona pomiędzy województwa. Zapis dotyczący podziału środków na 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), który został umieszczony w projekcie NSRR na lata 2007-13, jest rezultatem opowiedzenia się przez samorządy wojewódzkie w wyniku głosowania, stosunkiem głosów 12 do 4, za algorytmem 80/10/10 (w załączeniu pismo Marszałka woj. kujawsko-pomorskiego Pana Waldemara Achramowicza z dnia 15 czerwca br., przedstawiające wynik głosowania)*). Poddanie pod głosowanie algorytmu jest wyrazem podejścia akcentującego partnerstwo i dialog pomiędzy Rządem a samorządami wojewódzkimi, które odpowiedzialne są za przygotowanie i realizację RPO.

   Wybrany algorytm uwzględnia występujące zróżnicowania w poziomie rozwoju regionów i podregionów kraju, ale trudno ocenić, w jakim stopniu przyczyni się do zniwelowania tych różnic. Należy podkreślić, iż nie tylko ilość przeznaczonych środków, ale również cel i sposób ich wydatkowania będą miały wpływ na tempo i skalę rozwoju poszczególnych regionów.

   1. Według powyższego algorytmu pięć najsłabiej rozwiniętych województw ściany wschodniej uzyska z ogółu przyszłych funduszy strukturalnych, przeznaczonych na programy regionalne, prawie 30%, w tym woj. świętokrzyskie 4,56%. Dla porównania: w przypadku algorytmów 70/10/10/10 i 70/20/10, o których mowa jest w piśmie Marszałka Achramowicza, pięć najsłabiej rozwiniętych województw otrzymałoby odpowiednio 28,7% lub 22,6% ogółu środków, w tym woj. świętokrzyskie 4,5% lub 3,5%.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Krystyna Gurbiel

   Warszawa, dnia 11 sierpnia 2005 r.