IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie stref numeracyjnych w krajowej łączności telefonicznej na przykładzie woj. lubelskiego

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury

na interpelację nr 4227

w sprawie stref numeracyjnych w krajowej łączności telefonicznej na przykładzie woj. lubelskiego

   W związku z interpelacją pana posła Alfreda Owoca (nr SPS-0202-4227/03 z dnia 15 lipca br.) w sprawie stref numeracyjnych w krajowej łączności telefonicznej na przykładzie woj. lubelskiego przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

   Kwestie ustalania opłat i taryfikacja połączeń nie leżą w gestii ministra, lecz stanowią uprawnienie poszczególnych operatorów działających na danym obszarze (art. 35 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne).

   Przechodząc do zagadnienia podziału kraju na strefy numeracyjne pragnę podkreślić, że strefa numeracyjna jest pojęciem związanym z budową i strukturą sieci telefonicznej, a nie z podziałem administracyjnym kraju. W związku z tym niejednokrotnie na obszarze jednego województwa występuje w całości lub w części kilka stref numeracyjnych. Zmiana istniejącej struktury sieci i dostosowanie jej do nowego podziału administracyjnego wymagałoby wieloletnich i kosztownych działań polegających na budowie nowych central, a często także budowie nowych linii telekomunikacyjnych oraz na zmianie oprogramowania central istniejących. Wymiana central analogowych na cyfrowe, przebudowa sieci, zmiany numeracji, zmiany kierowania ruchu, są to zmiany bardzo kosztowne, które obciążałyby nie tylko operatorów ale i abonentów. Nie przewiduje się wiąc w tym zakresie zasadniczych zmian.

   W ramach działań dostosowawczych przewiduje się w pierwszej kolejności, tam gdzie jest to technicznie możliwe, korygowanie granic stref numeracyjnych w obrębie powiatów podzielonych granicami stref. Jednocześnie informuję, że na obszarach takich powiatów, pomimo że połączenia dokonywane są z użyciem numeru kierunkowego, powinny być one zaliczane przez operatora jak połączenia lokalne. Sprawę tę reguluje rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 14 czerwca 2000 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego (DzU Nr 50 poz. 594).

   Następnym etapem będzie wprowadzenie w terminie do końca 2005 roku zamkniętego planu numeracji krajowej, tj. posługiwanie się w całym kraju zarówno w połączeniach wewnątrz strefy, jak i w połączeniach pomiędzy strefami 9-cyfrowym krajowym numerem telefonicznym, tak jak to ma miejsce obecnie w połączeniach z sieci komórkowych do sieci stacjonarnej.

   Informuję dodatkowo, że wykorzystanie pogłębionej analizy numeru abonenta umożliwia operatorom stosowanie innych niż istniejący, elastycznych systemów taryfikacji. Wymaga to jednak niejednokrotnie poniesienia przez operatorów (w szczególności TP SA) wysokich nakładów związanych z cyfryzacją sieci.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Wojciech Hałka

   Warszawa, dnia 24 lipca 2003 r.