IV kadencja

Interpelacja w sprawie przeciwdziałania planowanej prywatyzacji Ruchu SA będącego istotnym składnikiem majątku narodowego

Interpelacja nr 8326

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie przeciwdziałania planowanej prywatyzacji Ruchu SA będącego istotnym składnikiem majątku narodowego

   Od kilku lat trwa proces przygotowujący tzw. prywatyzację największej sieci kolporterskiej Ruch SA, stanowiącej 100-procentowy udział kapitału polskiego. Jest to majątek narodowy, który dotychczas, pomimo różnych zabiegów nieuczciwej prywatyzacji, pozostał własnością polską. Firma Ruch dysponuje dzisiaj 35-tysięczną siecią punktów sprzedaży detalicznej, posiada 14 hurtowni, prasę w Ruchu zamawia co roku 80 tysięcy prenumeratorów. Roczna kwota zysku netto w firmie Ruch wynosi 20 mln zł. Stanowi to ważny składnik kapitału narodowego.

   Czy Pan Premier podejmie jednoznaczną decyzję niedopuszczającą do wykupienia przez konsorcjum powołane przez członków Izby Wydawców Prasy większościowego pakietu akcji polskiego kolportera prasy Ruch SA?

   W czasie prób prywatyzacyjnych przez tę samą grupę występującą pod nazwą Spółka Wydawców Prasy Spółka z o.o. w roku 1996, kiedy spółka zawiązała porozumienie z francuską firmą wydawniczo-kolporterską HDS, doszło do szeregu nieprawidłowości, które później wykazała kontrola NIK. Kontrola ujawniła, że Ministerstwo Skarbu dysponowało dwoma różnymi wycenami majątku Ruchu przygotowanymi przez tę samą kancelarię prawną. Sprawa ta jest przedmiotem przeciągającego się procesu sądowego. Ówczesny minister zaakceptował projekt umowy sprzedaży Ruchu z HDS - WP, połączoną później z grupą kapitałową utożsamianą ze Zbigniewem Solorzem. Czy Rada Ministrów posiada dokładną analizę próby tamtej prywatyzacji, czy tylko czeka na rozstrzygnięcie sądu, które może być przeciągane aż do umorzenia postępowania?

   Ponowne próby tzw. prywatyzacji Ruchu SA nie mogą odbyć się zarówno bez powyższych rozstrzygnięć, jak i zgody Sejmu RP. Czy w ocenie Rady Ministrów oferta konsorcjum narusza ustawę o wolności gospodarczej, a przede wszystkim przepisy antykoncentracyjne?

   W jakim stopniu Rada Ministrów bierze pod uwagę fakt, że przejęcie Ruchu przez zachodnie koncerny wydawniczo-kolporterskie spowoduje eliminację z sieci kolporterskiej Ruchu jako głównego dystrybutora prasy, tytułów opartych o kapitał polski, a reprezentujących prasę i czasopisma katolickie i patriotyczne?

   Zgoda rządu na kolejny sprzeczny z interesem narodowym Polski akt prywatyzacyjny byłaby oddaniem dobra Polski w ręce kolejnego monopolu.

   Z poważaniem

   Poseł Stanisław Papież

   Kraków, dnia 3 października 2004 r.