IV kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 2786
w sprawie likwidacji Jednostki Wojskowej JW 3090 Skład Łomża - 9 Rejonowa Baza Materiałowa z siedzibą w Łomży
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie Pana Posła Marka Zagórskiego w sprawie likwidacji Jednostki Wojskowej JW 3090 Skład Łomża - 9 Rejonowa Baza Materiałowa z siedzibą w Łomży (2786), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Na wstępie niech mi wolno będzie poinformować, iż w Siłach Zbrojnych RP prowadzony jest proces reorganizacji, w ramach którego wiele jednostek wojskowych zostało rozformowanych lub poddanych głębokim zmianom organizacyjnym. Konsekwencją reorganizacji jest znaczne zmniejszenie stanu etatowego wszystkich jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej. Dotyczy to również jednostek logistycznych Sił Zbrojnych RP, których potencjał musi odpowiadać rzeczywistym potrzebom jednostek bojowych w zakresie utrzymywania zapasów środków materiałowych. W ramach tych działań od 2001 r. rozformowano dziewięć składów materiałowych, jedno laboratorium materiałów pędnych i smarów oraz trzy Komendy Rejonowych Baz Materiałowych.
Analiza rozmieszczenia Baz na terenie Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz stanu zapasów środków materiałowych utrzymywanych w Rejonowych Bazach Materiałowych wskazała, iż Skład Łomża jest zbędny dla potrzeb zaopatrywania tego okręgu. Jego rozformowanie wynika z zamierzeń organizacyjno-dyslokacyjnych zawartych w ˝Programie rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2003-2008˝ oraz ˝Planie rozwoju systemu logistycznego Sił Zbrojnych RP w latach 2003-2008˝. Na mocy rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 21 listopada 2003 r. Nr PF 393/Org/P1 nastąpi to z dniem 30 czerwca 2004 r. Na decyzję miał wpływ także fakt, iż w strukturze 9 Rejonowej Bazy Materiałowej funkcjonują trzy inne składy materiałowe - Rembertów, Pomiechówek, Komorowo. Ponadto stan techniczny infrastruktury Składu Łomża (budynki magazynowe, administracyjne, sieć ciepłownicza) jest w znacznym stopniu wyeksploatowany.
Z uwagi na powyższe brak jest podstaw ekonomicznych przemawiających za utrzymaniem Składu i tym samym decyzja w tej sprawie musi zostać podtrzymana.
Odnosząc się do pytań Pana Posła Marka Zagórskiego w sprawie skutków społecznych powyższej decyzji, chciałbym zapewnić, że były one brane pod uwagę, w tym i stanowisko władz powiatu i miasta Łomża. Los zwalnianych pracowników nie jest resortowi obrony narodowej obojętny. Dla zminimalizowania ujemnych skutków społecznych decyzji o rozformowaniu Składu Łomża podjęto szereg działań, kierując się przy tym przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844). Nawiązano również w tym celu ścisłą współpracę z organami rządowymi i samorządowymi działającymi na tym terenie, aby pomóc zwalnianym pracownikom znaleźć zatrudnienie.
Przekazując powyższe wyjaśnienia, żywię nadzieję, iż uzna je Pan Marszałek za zasadne.
Łączę wyrazy szacunku
Sekretarz stanu
Janusz Zemke
Warszawa, dnia 18 marca 2004 r.