IV kadencja
Zapytanie nr 1803
do ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej
w sprawie wyłączenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od głosowania nad udzieleniem absolutorium członkom organów spółki
Szanowny Panie Ministrze! W trakcie wykonywania moich obowiązków poselskich natknąłem się na poważny problem prawny, który wymaga moim zdaniem urzędowej interpretacji przepisów. Chodzi o przepis art. 244 Kodeksu spółek handlowych, który wyłącza wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od głosowania przy podejmowaniu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium. Celem tego przepisu jest przeciwdziałanie konfliktowi interesów między wspólnikami a spółką. Ustawodawca zakłada, że konflikt taki może mieć miejsce przy rozliczaniu wspólnika z jego działalności w ramach organów spółki. Nie przewidział natomiast sytuacji, w której konflikt interesów ze spółką może dotyczyć grupy wspólników działających w porozumieniu w organie spółki.
Z przepisu art. 244 KSH wynika, wspólnik nie może wziąć udziału w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium organowi, którego jest członkiem, a w przypadku udzielania absolutorium poszczególnym członkom z osobna - w głosowaniu dotyczącym jego samego. Sprawia to, że nawet dysponując udziałem większościowym wspólnik ten może nie otrzymać absolutorium za działania podjęte na szkodę spółki i pozostałych wspólników. Jeżeli jednak udziałem większościowym będzie dysponować grupa wspólników działająca w danym organie spółki w ścisłym porozumieniu, to w przypadku przeforsowania udzielania absolutorium w trybie ˝każdemu z osobna˝, co w świetle art. 231 § 2 pkt 3 KSH wydaje się dozwolone, to grupa ta mogłaby skutecznie, pomimo zachowania zasady wyłączenia od głosowania tego z jej członków, którego dane głosowanie dotyczy, doprowadzić do udzielenia absolutorium każdemu z nich z osobna, nawet w przypadku jednomyślnego sprzeciwu wspólników spoza grupy. Wspólnicy działający w takiej grupie zabezpieczają w ten sposób swoje interesy i pozbawiają wspólników spoza grupy możliwości nieudzielenia absolutorium, nawet gdyby działania organów spółki obsadzonych przez członków grupy prowadzone były na szkodę spółki i pozostałych wspólników. Czy zatem - mając na uwadze cel przepisu art. 244 KSH, tj. przeciwdziałanie konfliktowi interesów pomiędzy wspólnikami a spółką (w omawianym wypadku: konfliktu pomiędzy wspólnikami będącymi członkami organów spółki a spółką i pozostałymi wspólnikami) - nie należałoby traktować wyżej przedstawiony tryb głosowania nad udzieleniem absolutorium każdemu z członków organu z osobna z dopuszczeniem do udziału w głosowaniach tych wspólników będących członkami organu spółki, których głosowanie bezpośrednio nie dotyczy, jako działanie o znamionach obchodzenia prawa, a więc działanie niedozwolone?
Zwracam się z uprzejmą prośbą o dokonanie wykładni prawnej i udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy głosowanie zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nad udzieleniem absolutorium członkom organów spółki, o którym mowa w art. 231 § 2 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych, powinno odbywać się w drodze jednego głosowania nad udzieleniem absolutorium wszystkim członkom danego organu łącznie czy też może odbywać się w drodze oddzielnych głosowań nad udzieleniem absolutorium każdemu z członków organu spółki z osobna?
2. Czy wspólnicy będący członkami organu spółki, któremu udzielane jest absolutorium w drodze oddzielnych głosowań nad udzieleniem absolutorium każdemu z członków tego organu z osobna, są wyłączeni z mocy art. 244 Kodeksu spółek handlowych od głosowań nad udzielaniem absolutorium ich kolegom - wspólnikom będącym członkami tego samego organu?
Uprzejmie proszę o odpowiedź na wyżej zadane pytania i wyjaśnienie tej kwestii o znaczeniu fundamentalnym dla funkcjonowania spółek pracowniczych oraz spółek z udziałem mniejszościowym skarbu państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Łączę wyrazy szacunku
Poseł Zbigniew Janowski
Warszawa, dnia 23 maja 2003 r.