IV kadencja

Interpelacja w sprawie działań rządu w dziedzinie turystyki

Interpelacja nr 5930

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie działań rządu w dziedzinie turystyki

   Szanowny Panie Premierze! Środki masowego przekazu w ostatnim czasie wielokrotnie informowały opinię publiczną o zaniepokojeniu środowiska turystycznego w Polsce działaniami rządu podejmowanymi w tym sektorze gospodarki. Mimo zapewnień, iż sektor ten zyska właściwą rangę jako czynnik rozwoju gospodarczego, co znalazło swój wyraz m.in. w odpowiedziach rządu z dnia 11 października 2002 roku i 12 maja 2003 roku na dezyderat Sejmowej Komisji Gospodarki uchwalony w dniu 6 września 2002 roku, w praktyce podejmowane są działania odbierane przez branżę jako zmierzające w przeciwnym kierunku. Wiąże się to ze zmianami w zakresie finansowania sektora turystycznego w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2004-2006, zapowiedzią podniesienia stawki VAT na usługi turystyki przyjazdowej z 0 do 22%, a także docierającymi do branży turystycznej sygnałami w sprawie likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej.

   Turystyka w Polsce stała się w ostatnich latach znaczącym zjawiskiem społecznym i ekonomicznym. To przede wszystkim ogromny rynek pracy: obecnie około 940 tys. miejsc, czyli 6,1% zatrudnionych ogółem w naszym kraju. To także znacząca pozycja we wpływach z eksportu. W 2002 roku łączne przychody Polski z tytułu przyjazdów cudzoziemców można szacować na około 4,5 mld USD. Podejmowane obecnie działania, zdaniem przedstawicieli branży, mogą doprowadzić do dalszego spadku tych przychodów, a jednocześnie, jak się szacuje, z rynku może zniknąć kilkaset dużych biur podróży specjalizujących się w turystyce przyjazdowej do Polski.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczące turystyki i wiążące się z dostosowaniem naszego ustawodawstwa do wymogów VI Dyrektywy UE muszą prowadzić do przyjęcia przez Polskę stawek VAT najbardziej restrykcyjnych w Europie?

   2. Jakie były powody zmian związanych z finansowaniem sektora turystycznego w NPR, w tym zmniejszenia kwot przeznaczonych na turystykę i całkowitego usunięcia ze ZPORR działania 2.6., jeżeli zmiany te nie zostały wprowadzone na żądanie Unii Europejskiej?

   3. Czy zapowiedź utworzenia Polskiej Agencji Promocji Gospodarczej musi prowadzić do likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej i całego związanego z nią systemu (regionalne i lokalne organizacje turystyczne) i jakie jest tego uzasadnienie, biorąc pod uwagę fakt, że narodowa organizacja turystyczna w Polsce utworzona została ze środków Unii Europejskiej, że system promocji poprzez taką organizację jest najbardziej efektywny i że w Unii nie ma kraju, który nie posiadałby wyodrębnionej struktury zajmującej się promocją turystyki?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Bogdan Błaszczyk

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 12 grudnia 2003 r.