IV kadencja
Interpelacja nr 1429
do ministra sprawiedliwości
w sprawie zagrożenia konstytucyjnej zasady wolności słowa i przekonań oraz wolności badań naukowych wskutek działań prokuratury i policji na przykładzie książek prof. J.R. Nowaka, H. Pająka oraz A.L. Szcześniaka
Szanowna Pani Minister! Zwracam się do pani minister z interpelacją dotyczącą zagrożenia wolności słowa i wolności badań naukowych, zagwarantowanych przez Konstytucję RP, na przykładzie działań Prokuratury Rejonowej w Tychach w odniesieniu do książek prof. Jerzego Roberta Nowaka i Henryka Pająka, a także na przykładzie działań policji z KSP w Warszawie w odniesieniu do książki Andrzeja Leszka Szcześniaka.
22 lutego br. egzemplarze książek J.R. Nowaka (Przemilczana zbrodnia; Sto kłamstw J.T. Grossa o Jedwabnem i sąsiadach; Kogo muszą przeprosić Żydzi?) - zostały zajęte w księgarni w Tychach przez policję z zarzutu art. 257 K.k.
Autor zatrzymanych książek jest doświadczonym dyplomatą, profesorem wyższych szkół i cenionym historykiem, opierającym się w swych badaniach na wiarygodnych bazach źródłowych.
Równocześnie w tym samym dniu i w tej samej księgarni w Tychach policja zajęła książki renomowanego pisarza - historyka Henryka Pająka (Bestie końca czasów; Strach być Polakiem).
Budzi zdumienie działanie Prokuratury Rejonowej w Tychach, która stanowi zagrożenie wolności badań naukowych i wolności słowa, zagwarantowanych przez ustawę zasadniczą.
W miesiąc później, dnia 10 marca br., sierżant Emil Grądzki (nr leg. służb. 2049120) ze stołecznej komendy w Warszawie zatrzymał książkę autorstwa dr A.L. Szcześniaka pt. ˝Judeopolonia˝, w księgarni ˝Non stop˝ Dworca Centralnego w Warszawie, w powołaniu na art. 217 K.p.k. Autor zatrzymanej książki jest znanym historykiem, który napisał wiele książek (opartych na wiarygodnych źródłach), w których wyjaśnia ˝białe plamy˝ złożonej historii naszej ojczyzny. W ˝Judeopolonii˝ A.L. Szcześniak opisuje w formie popularno-naukowej fakty historyczne z I wojny światowej.
Proszę o wyjaśnienie celów i skutków działania osób i instytucji powołanych do zapewniania porządku prawnego.
Czy w oparciu o przytoczone w interpelacji (powtarzające się!) przypadki wskazują na wykraczanie poza zwykłą materię pracy, mają stworzyć w Polsce precedens umożliwiający eliminację niezależnych publikacji oraz zagrożenie dla wolności badań naukowych?
Z poważaniem
Poseł Zofia Krasicka-Domka
Warszawa, dnia 24 maja 2002 r.