IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie braku informacji o geologicznych zasobach wód geotermalnych na obszarze Polski

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 1801

w sprawie braku informacji o geologicznych zasobach wód geotermalnych na obszarze Polski

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła Andrzeja Leppera w sprawie braku informacji o geologicznych zasobach wód geotermalnych na obszarze Polski, uprzejmie informuję, że:

   Wydawany corocznie ˝Bilans zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce˝ zawiera podstawowe informacje geologiczne i gospodarcze dotyczące wszystkich udokumentowanych krajowych złóż kopalin. Podstawą prawną tego opracowania jest ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (DzU nr 27, poz. 96, z późn. zm.), która w art. 49 nakłada na ministra środowiska obowiązek corocznego sporządzania krajowego bilansu zasobów kopalin, na podstawie dokumentacji geologicznych i ewidencji zasobów. Bilans zasobów kopalin obejmuje również solanki, wody lecznicze i termalne, ponieważ art. 5 ust. 4 ustawy Prawo geologiczne i górnicze stanowi: ˝W rozumieniu ustawy nie są kopalinami wody podziemne, z wyjątkiem solanek, wód leczniczych i termalnych˝.

   Coroczne opracowanie ˝Bilansu kopalin i wód podziemnych w Polsce˝ na zamówienie ministra środowiska przygotowuje Państwowy Instytut Geologiczny.

   Dane z ewidencji zasobów prowadzonych przez użytkowników złóż zbierane są zgodnie z ustawą o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r. (DzU nr 88, poz. 439). Na podstawie tej ustawy opracowywany jest corocznie program - ostatnio ˝Program badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2002˝ - ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2001 r. (DzU nr 97, poz. 1052), znowelizowanym 19 grudnia 2001 r. (DzU nr 146, poz. 1641) i 25 lutego 2002 r. (DzU nr 15, poz. 141). Program i zakres tematyczny ˝Bilansu zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce˝ uzgadniany jest z Głównym Urzędem Statystycznym i wchodzi w wymieniony wyżej program badań statystycznych statystyki publicznej na dany rok. Termin opracowania uzależniony jest od dostarczenia danych przez użytkowników złóż. Dane za ubiegły rok przesyłane są do 31 marca każdego roku i opracowywane do końca sierpnia.

   Zawarte w ˝Bilansie...˝ informacje geologiczno-gospodarcze podają stan rozpoznania i udokumentowania złóż, wielkości wydobycia kopalin, a także dane o ustalonych w dokumentacjach hydrologicznych zasobach dyspozycyjnych i eksploatacyjnych wód podziemnych wykorzystywanych zarówno do celów pitnych, jak i przemysłowych.

   Kopaliny omawiane w ˝Bilansie...˝ są prezentowane w osobnych rozdziałach. Jeden z rozdziałów jest poświęcony wodom leczniczym, mineralnym i termalnym. Kilka rozpoznanych złóż to złoża leczniczych wód termalnych, które od wielu lat stanowią podstawową bazę lecznictwa uzdrowiskowego, a lecznicza woda termalna w kilku miejscowościach uzdrowiskowych stosowana jest przede wszystkim do celów balneologicznych.

   Nośnikiem energii geotermalnej są wody podziemne i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w opracowywanym corocznie ˝Bilansie...˝ mogą znaleźć się tylko dane o zasobach wód geotermalnych, ustalonych w zatwierdzonych lub przyjętych przez ministra środowiska dokumentacjach geologicznych i hydrogeologicznych. Dotychczas rozpoznano i udokumentowano 7 złóż wód termalnych, które już są lub mogą być wykorzystywane do celów grzewczych, ale w zatwierdzonych dokumentacjach hydrogeologicznych ustalone zostały przede wszystkim zasoby eksploatacyjne dla poszczególnych otworów ujmujących te wody. Zasoby dyspozycyjne wód termalnych ustalono i zatwierdzono tylko dla złoża ˝Podhale˝.

   Opracowana przez profesorów Juliana Sokołowskiego i Romana Neya ocena geologicznych zasobów wód geotermalnych przedstawiana w wielu publikacjach naukowych nie może być uwzględniona w ˝Bilansie...˝, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami opracowanie to musi zawierać dane o rozpoznanych i udokumentowanych zasobach w zatwierdzonych lub przyjętych dokumentacjach geologicznych.

   Oszacowane przez tych wybitnych specjalistów wstępne dane dotyczące zasobów wód geotermalnych stanowią podstawę do prowadzenia szczegółowego rozpoznania zasobów wód termalnych w perspektywicznych rejonach Polski, możliwych do wykorzystania do różnych celów praktycznych, w tym: lecznictwa, rekreacji, rolnictwa i ogrzewnictwa.

   Doceniam wkład panów profesorów Juliana Sokołowskiego i Romana Neya w rozwój i propagowanie wykorzystania energii geotermalnej w Polsce i jestem przekonany, że prowadzone systematycznie kolejne prace geologiczne związane z rozpoznawaniem i udokumentowaniem wód termalnych, finansowane głównie ze środków publicznych, pozwolą na udokumentowanie nowych zasobów wód termalnych, a następnie ich wprowadzenie do ˝Bilansu zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce˝.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Ewa Symonides

   Warszawa, dnia 14 sierpnia 2002 r.