IV kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 7400
w sprawie przepisów dotyczących funkcjonowania bibliotek szkolnych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pani Poseł Marii Nowak, nr SPS-0202-7400/04, uprzejmie wyjaśniam:
Organizacja doradztwa metodycznego leży w gestii organów prowadzących szkoły i placówki. Podobnie jak samorządy województw, powiaty i gminy mogą, w uzgodnieniu z kuratorem oświaty, zakładać i prowadzić w ramach zadań własnych, publiczne placówki doskonalenia nauczycieli. Mogą również współdziałać z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie organizowania doradztwa metodycznego, zawierając stosowne porozumienia. Niezależnie jednak od tego, jaki sposób wykonywania przez nauczyciela zadań doradcy metodycznego wybierze jednostka samorządu terytorialnego, zarówno koszty obniżenia wysokości obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, jak i koszty wynikające z zatrudnienia doradcy metodycznego w ramach dodatkowej umowy o pracę w gminnej lub powiatowej placówce doskonalenia są finansowane, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430), ze środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły i placówki.
Ubieganie się przez nauczycieli bibliotekarzy o kolejne stopnie awansu zawodowego wymaga - podobnie jak w przypadku wszystkich innych nauczycieli - posiadania kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela, czyli spełniania warunków określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155, poz. 1288).
Przepisy powyższe stanowią, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska bibliotekarza posiada m.in. osoba, która legitymuje się ukończeniem studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne.
Przygotowanie pedagogiczne zostało zdefiniowane przepisami ww. rozporządzenia jako nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia i praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin, oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. O posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom lub inny dokument wydany przez szkołę wyższą.
Nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej - w odniesieniu do wszystkich absolwentów studiów na kierunku bibliotekoznawstwa - odpowiedzi na pytanie, czy studia na tym kierunku dają uprawnienia pedagogiczne. Oceny wymiaru i zakresu przygotowania pedagogicznego nauczyciela bibliotekarza należy dokonywać stosownie do regulacji ww. rozporządzenia.
Studia te dają przygotowanie pedagogiczne, jeśli student wybrał specjalność nauczycielską i w trakcie ich trwania zostały zrealizowane wymagania określone w ww. przepisach. To uczelnia, wydając dyplom ukończenia studiów, powinna potwierdzić fakt uzyskania kwalifikacji pedagogicznych odpowiednim wpisem na dyplomie lub dodatkowym zaświadczeniem.
Wyjaśnić należy również, że do czasu wejścia w życie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155, poz. 1288), obowiązywały przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 98, poz. 433 z późn. zm.). Przepisy te w podobny sposób regulowały kwalifikacje wymagane od nauczycieli bibliotekarzy. Należy zwrócić uwagę, że nie zmienił się wymiar i zakres przygotowania pedagogicznego określony w przepisach z 1991 r. i 2002 r.
W przypadku osób, które kwalifikacje uzyskały przed 1991 r., przygotowanie pedagogiczne jest oceniane - na podstawie § 19 ww. rozporządzenia - zgodnie z przepisami, które obowiązywały w momencie jego uzyskiwania.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Tadeusz Szulc
Warszawa, dnia 9 czerwca 2004 r.