IV kadencja
Interpelacja nr 9536
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie zabezpieczenia interesów państwa w spółkach z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa
Szanowny Panie Premierze! Skarb Państwa ma mniejszościowe udziały w ponad tysiącu spółek. Korzyści z posiadania tych udziałów są jednak znikome. Większościowi właściciele, przy biernej postawie przedstawicieli Skarbu Państwa, mają wolną rękę w podejmowaniu decyzji, nie zawsze korzystnych dla spółek. Zabezpieczenie interesów państwa w spółkach z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa zbadała Najwyższa Izba Kontroli. Na koniec 2003 r. Skarb Państwa miał udziały mniejszościowe dokładnie w 1075 spółkach. Z przeprowadzonej przez NIK kontroli za lata 2001-2003 wynika jednak, że w przypadku większości przebadanych spółek nie określono celu zatrzymania mniejszościowych udziałów ani terminów zakończenia prywatyzacji. Kolejni ministrowie skarbu nie określili też sposobu postępowania z mniejszościowymi pakietami udziałów. Resort skarbu nie dysponował również dokładną wiedzą na temat ich liczby i wartości. Jednocześnie zabrakło rzetelnej realizacji uprawnień właścicielskich, wyrażającej dbałość o interesy Skarbu Państwa. Korzyści dla Skarbu Państwa, wynikające z faktu posiadania mniejszościowych udziałów, są w zasadzie tak znikome, że można powiedzieć, iż żadne. Co więcej, minister Skarbu Państwa nie realizował rzetelnie nadzoru właścicielskiego w tych spółkach. Nie dość, że Skarb Państwa nie odniósł istotnych korzyści finansowych z racji posiadanych udziałów, to jeszcze niedostatecznie były zabezpieczone jego interesy w tych spółkach. Chociaż w ich radach nadzorczych Skarb Państwa reprezentowało około 600 przedstawicieli, nie przejawiali oni zbytniej dbałości o interes państwa. Przedstawiciele Skarbu Państwa zazwyczaj wstrzymywali się od głosu lub nie wyrażali sprzeciwu wobec uchwał podejmowanych wbrew interesom i stanowisku Skarbu Państwa. Na takie postępowanie mogli sobie pozwolić, gdyż właściwie nie byli rozliczani ze swoich działań. W swoim raporcie NIK zwróciła uwagę, że występuje naturalne zainteresowanie utrzymywaniem status quo przez osoby czerpiące korzyści z reprezentowania Skarbu Państwa w radach nadzorczych tych spółek.
Wobec powyższego pytam Pana Premiera:
1. Czy prawdą jest, że korzyści wynikające z posiadania przez Skarb Państwa udziałów w spółkach są znikome?
2. Czy prawdą jest, że z przeprowadzonej przez NIK kontroli za lata 2001-2003 wynika, że w przypadku większości przebadanych spółek nie określono celu zatrzymania mniejszościowych udziałów ani terminów zakończenia prywatyzacji?
3. Czy prawdą jest, że kolejni ministrowie skarbu nie określili sposobu postępowania z mniejszościowymi pakietami udziałów, resort skarbu nie dysponował również dokładną wiedzą na temat ich liczby i wartości, a jednocześnie zabrakło rzetelnej realizacji uprawnień właścicielskich, wyrażającej dbałość o interesy Skarbu Państwa?
4. Jakie kroki zamierza podjąć rząd, aby zmienić ten stan rzeczy?
Z poważaniem
Poseł Anna Sobecka
Toruń, dnia 23 lutego 2005 r.