IV kadencja
Zapytanie nr 808
do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
w sprawie likwidacji Oddziału Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Boninie
Szanowny Panie Ministrze! Rada Powiatu Koszalińskiego na swoim posiedzeniu w dniu 11 czerwca 2002 r. podjęła uchwałę o niewyrażeniu zgody na likwidację Oddziału Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Boninie, przedstawiając swoje stanowisko, w którym z niepokojem obserwuje działania zmierzające do likwidacji ww. Oddziału IHAR (od 1997 r. połączony Instytut Ziemniaka z IHAR w Radzikowie).*)
Miejscowość Bonin w swojej infrastrukturze w znacznej części służyła i była wybudowana dla potrzeb Instytutu Ziemniaka. Baza laboratoryjno-techniczna, potencjał naukowy, doświadczenie, a także lokalizacja z uwarunkowaniami klimatycznymi do produkcji przemawiają za utrzymaniem tej placówki. Ośrodek naukowo-badawczy w Boninie kojarzony jest w kraju i za granicą jako placówka posiadająca olbrzymi dorobek w badaniach nad ziemniakiem, ukierunkowany na bezpośrednie potrzeby praktyki rolniczej - dlatego też zwracam się do pana ministra z pytaniami:
1. Czy aspekty społeczne, ekonomiczne i gospodarcze oraz odpowiedni poziom potencjału naukowego, technicznego i logistycznego nie powinny być atutem pozostawienia w strukturach IHAR Oddziału w Boninie?
2. Dlaczego ważne decyzje dotyczące likwidacji wyspecjalizowanego od dziesiątków lat Instytutu Ziemniaka w Boninie nie są konsultowane z samorządem gminnym, powiatowym i przedstawicielami administracji rządowej?
3. Dlaczego likwiduje się funkcjonowanie oddziału, który posiada bank genów ziemniaka w formie in vitro i jest konkurencją dla firm z Unii Europejskiej (głównie holenderskie i niemieckie) i działa w regionie, gdzie uwarunkowania klimatyczne są najlepsze dla produkcji i zabezpieczenia potrzeb gospodarki rolnej poprzez tworzenie nowych odmian ziemniaków?
Z poważaniem
Poseł Zofia Wilczyńska
Połczyn Zdrój, dnia 27 czerwca 2002 r.