IV kadencja
Zapytanie nr 3141
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie wątpliwości dotyczących ochrony prawnej radnego przed rozwiązaniem umowy o pracę w drodze wypowiedzenia warunków pracy i płacy
Szanowny Panie Ministrze! Jak Panu doskonale wiadomo, w Polsce jest 2478 gmin, 314 powiatów i 65 miast na prawach powiatu oraz 16 województw, co oznacza, że zaszczytną funkcję radnego pełnią w Polsce tysiące ludzi. Stąd też sprawa pana Włodzimierza Paziowskiego, radnego miasta Łaskarzew w powiecie garwolińskim, któremu pracodawca wypowiedział warunki pracy i płacy bez uzyskania uprzedniej zgody rady gminy, skłoniła mnie do tego, by skierować do Pana Ministra niniejsze zapytanie poselskie, gdyż być może jest ona sygnałem wskazującym na to, że konieczne są pewne zmiany natury systemowej.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, przepisem art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa ochrona radnego dotyczy tylko rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę. Brak jest z kolei jednoznacznej, ustawowej regulacji dotyczącej ochrony radnego przed wypowiedzeniem warunków pracy i płacy prowadzącym do rozwiązania stosunku pracy. Brak takiej regulacji sprawia, że sądy niejednoznacznie interpretują przepisy ustawowe w tej materii, czego przykładem jest właśnie sprawa pana Włodzimierza Paziowskiego, gdzie zarówno sąd rejonowy, jak i sąd okręgowy uznały za skuteczne, tj. zgodne z prawem wypowiedzenie przez pracodawcę warunków pracy i płacy bez uzyskania uprzedniej zgody rady gminy. Tymczasem Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 14 lutego 2001 r. (OSNP 2002/21/524) w sprawie innej, aczkolwiek także dotyczącej ochrony prawnej radnego, wypowiedział się jednoznacznie, że bez uprzedniej zgody - w tym wypadku rady powiatu - nie jest możliwa zmiana warunków pracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.
W związku z powyższym, że kwestia ta budzi wątpliwości interpretacyjne, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy ochrona stosunku pracy radnego przed jego rozwiązaniem rozciąga się także na wypowiedzenie warunków pracy i płacy?
2. Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie byłaby pozytywna, to czy nie wydaje się Panu koniecznym jednoznaczne uregulowanie, w drodze nowelizacji stosownych przepisów ustawowych, kwestii ochrony stosunku pracy odnośnie do wypowiadania warunków pracy i płacy osób pełniących funkcje radnego?
Z poważaniem
Poseł Józef Cepil
Warszawa, dnia 16 czerwca 2004 r.