IV kadencja
Interpelacja nr 561
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie dystrybucji środków przeznaczonych na finansowanie działania Policji
Szanowny Panie Ministrze! Z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpłynęła do mnie informacja, która może zaniepokoić posła z tego regionu. Obawiam się, że zjawisko jest szersze i w innych województwach problemy Policji są podobne.
Po ponad 10 latach skutecznej budowy prestiżu Policji zachodzą poważne obawy, że na skutek drastycznego zmniejszenia środków na funkcjonowanie tej instytucji może dojść do ograniczenia możliwości zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa.
W przedstawionym mi opracowaniu policjanci nie dopominają się o poprawę uposażeń, choć i te prawdopodobnie nie są wygórowane. Główną ich troską jest realne zmniejszenie nakładów na wydatki rzeczowe w budżecie na rok 2002, sięgające 50% dla Komendy Wojewódzkiej i niemal 70% dla komend miejskich i powiatowych, w porównaniu z rokiem 2000, w którym nakłady uznano za minimalne dla zapewnienia prawidłowej realizacji ustawowych obowiązków Policji. Przecież to z tych środków Policja dokonuje zakupów paliwa, uzbrojenia, materiałów biurowych, środków czystości, sprzętu kryminalistycznego itp.
Dodatkowe uszczuplenie środków w roku bieżącym powodują zobowiązania komend powstałe z powodu zablokowania środków w roku 2001. W woj. śląskim zobowiązania te sięgają 16 724 zł. Obietnice wsparcia finansowego Policji przez władze samorządowe, jeśli miały miejsce, dotyczą niewielkich kwot. Swoistym podsumowaniem jest wskazanie przez komendantów czasu normalnego funkcjonowania jednostek przy planowanym w budżecie poziomie finansowania wydatków rzeczowych. Tylko w jednym przypadku możliwe jest funkcjonowanie jednostki przez 12 miesięcy, przy założeniu, iż zrealizowana zostanie obiecana dotacja miasta, która w 2001 r. była większa od budżetowych nakładów na wydatki rzeczowe tej jednostki. Ocenia się, że zabezpieczenie finansowe pozwoli na funkcjonowanie pozostałych jednostek przez kwartał lub dwa, a w jednym przypadku trzy kwartały.
Komendanci Policji uważają, że dotychczasowy system dystrybucji środków przez województwa i powiaty napotyka na utrudnienia związane z możliwością dokonywania przesunięć środków finansowych na tym poziomie dystrybucji. Sądzę, że usprawnienie dystrybucji można by uzyskać na drodze bezpośredniego przekazywania środków z Ministerstwa Finansów do Komendy Głównej Policji i dalej hierarchicznie do jednostek niższych szczebli, co pozwoliłoby na racjonalniejszy rozdział środków, a okresowe wahania finansów publicznych mniej odbijałyby się na stanie finansów Policji ze względu na mobilność środków. Zwiększenie samodzielności komendantów wojewódzkich w dysponowaniu środkami budżetowymi Policji pozwoliłoby na wyrównanie dysproporcji pomiędzy jednostkami, i to zarówno w dziedzinie wyposażenia technicznego jak i etatowego. Terenowe organy władzy państwowej i samorządy byłyby informowane o policyjnych finansach i spełniałyby rolę nadzoru lokalnego.
![]()
Z wypowiedzi policjantów i pracowników cywilnych, a także z uwag działaczy związków zawodowych policjantów należy wnioskować o pogłębiającej się frustracji, która nie wynika z walki o partykularne interesy policjantów, lecz z troski o poziom zgodnego z prawem i skutecznego wykonywania obowiązków służbowych.
Panie Ministrze! Uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska w kwestii możliwości przyjęcia projektu innej niż dotąd dystrybucji środków finansowych przeznaczonych na funkcjonowanie Policji, co w moim odczuciu pozwoliłoby na skrócenie drogi pieniądza do bezpośredniego dysponenta, a także na zracjonalizowanie wykorzystania skromnych środków przeznaczonych na zapewnienie ładu społecznego i bezpieczeństwa obywateli.
Poseł Barbara Błońska-Fajfrowska
Warszawa, dnia 6 lutego 2002 r.