IV kadencja
Interpelacja nr 9697
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie domniemanych nieprawidłowości w zarządzaniu przedsiębiorstwem państwowym Polska Żegluga Morska z siedzibą w Szczecinie
Szanowny Panie Premierze! Zwracam się z uprzejmą prośbą o analizę sprawy domniemanych nieprawidłowości w zarządzie Przedsiębiorstwem Państwowym Polska Żegluga Morska z siedzibą w Szczecinie, a w szczególności o podjęcie stosownych działań celem wyeliminowania zaniedbań ze strony Ministra Skarbu Państwa w zakresie nadzoru nad majątkiem publicznym.
Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, iż w 1999 r. ówczesny tymczasowy kierownik Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki dokonał, wbrew stanowisku Ministra Skarbu Państwa, zbycia jednej akcji spółki Żegluga Polska na rzecz sp. z o.o. Polsteam Brokers. Należy tu podkreślić, iż stanowisko Ministra w powyższej kwestii było negatywne mimo złożonego mu zapewnienia, iż w umowie sprzedaży akcji zostanie zawarta klauzula zakazująca pod rygorem sankcji karnych i finansowych dalszego jej obrotu przez nabywcę oraz klauzula mówiąca, że sprzedawca, czyli Polska Żegluga Morska, jest jedynym podmiotem prawnym, który może odkupić przedmiotową akcję.
Akcja ta w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach została jednak sprzedana, trafiając następnie do spółki APB Maklerzy Frachtujący. Do grona udziałowców spółki stopniowo dołączali najwyżsi rangą menedżerowie Grupy Polskiej Żegluga Morska, którzy dziś są właścicielami wymienionej akcji.
Jednocześnie zgodnie z postanowieniami zmienionego w 2001 r. statusu spółki akcyjnej Żegluga Polska wprowadzono wymóg jednomyślności i stuprocentowej obecności wszystkich akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu. Tym samym wyżej wskazana akcja zyskała niemalże decydujące znaczenie w spółce, pozbawiając Polską Żeglugę Morską - właściciela 99,7% kapitału, kompetencji stanowienia o niej.
Jak wynika z doniesień prasowych, sprawa ˝złotej akcji˝ nie jest jedynym przykładem działania na szkodę Polskiej Żeglugi Morskiej stanowiącej w dalszym ciągu majątek publiczny. Wskazuje się, iż spółka APB przejęła część spółek z Grupy PŻM, których działalność związana była ze zleceniami PŻM.
Przykładem może tu być przejęcie przez APB spółki Polsteam Consulting, która w 2003 r. otrzymała ok. 600 tys. złotych dywidendy od spółki Polscy Brokerzy Morscy (dawnej Polsteam Brokers, która również została przejęta przez menedżerów PŻM).
Jak wskazuje się, APB Maklerzy Frachtujący dzięki zleceniom z PŻM oraz dywidendom od przejętych od PŻM spółek zarobiła w 2002 r. kwotę przeszło 600 tys. zł zysku netto.
Wskazane wyżej okoliczności dyskredytują sposób sprawowania przez Ministra Skarbu Państwa nadzoru nad majątkiem publicznym i budzą wręcz podejrzenie rażącego niedbalstwa, jeśli nie świadomego niedopełnienia obowiązków. Nie sposób bowiem znaleźć wytłumaczenia dla zdumiewającej, przeszło pięcioletniej bierności Ministra w zakresie kontroli przestrzegania wyrażonego przez siebie sprzeciwu.
Mając na uwadze interes publiczny, działając na zasadzie art. 221 k.p.a. składam niniejszym pismem skargę do Pana Premiera na zaniedbania Ministra Skarbu.
Z poważaniem
Poseł Aleksander Szczygło
Olsztyn, dnia 14 marca 2005 r.