IV kadencja
Zapytanie nr 2245
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie rejestracji wiatrówek z mocą kinetyczną pocisku powyżej 17 J
Od 1 stycznia 2004 r. wejdzie w życie przepis mówiący, że wiatrówka będzie bronią pneumatyczną wymagającą rejestracji jedynie w przypadku, gdy energia kinetyczna pocisku opuszczającego jej lufę, gwintowaną lub gładką, przekroczy 17 J. Po wyżej wspomnianej dacie właścicielowi wiatrówki z mocą kinetyczną pocisku powyżej 17 J mogą grozić konsekwencje prawne m.in. za jej używanie poza strzelnicą czy za oddanie w ręce nieuprawnionej osoby. Wzór na obliczenie mocy kinetycznej pocisku teoretycznie jest prosty, wystarczy znać wagę śrutu i jego szybkość w momencie opuszczania lufy. Pierwszy parametr podawany jest na opakowaniach śrutu, a drugi w specyfikacji technicznej wiatrówki.
W związku z powyższym zapytuję:
1. Czy takie wyliczenia dokonane przez właściciela będą wystarczające dla policji? Czy nie będzie konieczności potwierdzania wyliczeń przez osoby do tego upoważnione?
2. Co w przypadku zagubienia specyfikacji technicznej wiatrówki? Na jakiej podstawie dokonywane będą obliczenia? Czy wystarczy znać określony typ wiatrówki do dokonania obliczeń?
3. Jak ministerstwo ma zamiar egzekwować wprowadzony przepis, skoro nie ma żadnej ewidencji zakupionych wiatrówek? Zakupu można dokonać dziś bez problemu nawet poprzez Internet czy sprzedaż wysyłkową? Jak informacje mają dotrzeć do właścicieli wiatrówek? Oczywiście nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania, jednak co w przypadku, kiedy właściciel wiatrówki, którą nabył kilka lat temu, umarł, a wiatrówka pozostała w domu? Nikt z niej nie korzysta, a parametry zobowiązują do jej rejestracji. Co w takiej sytuacji? Kto będzie odpowiedzialny?
Z poważaniem
Poseł Tadeusz Wojtkowiak
Warszawa, dnia 2 października 2003 r.