IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie importu chlorku potasu z Białorusi po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej

Odpowiedź ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej

na interpelację nr 4363

w sprawie importu chlorku potasu z Białorusi po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej

   W związku z interpelacją Pana Posła Andrzeja Grzyba, pismo znak: SPS-0202-4363/03 z dnia 28 lipca 2003 r., w sprawie importu chlorku potasu z Białorusi i Rosji po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej informuję, co następuje.

   Z dniem akcesji Polska, tak jak i pozostałe kraje przystępujące, przyjmie taryfę celną i wszelkie inne regulacje dotyczące polityki celnej obowiązujące w Unii Europejskiej.

   Obecnie taryfa celna Wspólnoty Europejskiej przewiduje dla importu chlorku potasu (towarów objętych kodami CN 3104 20 10, 3104 20 50 oraz 3104 20 90) do Unii Europejskiej zerową stawkę celną, co oznacza, że każda ilość tego produktu może zostać wwieziona na teren Wspólnoty bez obowiązku uiszczania opłaty celnej. W związku z powyższym:

   - nie przewiduje się wzrostów cen importowanych soli potasowych na rynku krajowym po akcesji,

   - deficyt chlorku potasu wytwarzanego na terenie Wspólnoty może być pokrywany bezcłowym importem z krajów trzecich, więc występowanie na terenie UE niewystarczającej podaży tego towaru nie będzie prowadziło do wzrostu jego cen.

   Jednocześnie jedynie przywóz na teren Wspólnoty chlorku potasu określonego kodem CN 3104 20 90 (chlorek potasu o zawartości potasu, w przeliczeniu na K20, przekraczającej 62% masy suchego bezwodnego produktu) z terenu Rosji, Ukrainy i Białorusi objęty jest regulacjami ustanawiającymi środki ochronne. Środki te, w postaci ceł antydumpingowych w wysokości 48,19 EUR/tonę KCl, zostały wprowadzone w celu ochrony wspólnotowego przemysłu przed importem po cenach dumpingowych. Okres obowiązywania tych regulacji kończy się 12 maja 2005 r.

   Zgodnie z informacjami uzyskanymi w Komisji Europejskiej oraz mając na uwadze fakt, że sytuacja gospodarcza na rynku chlorku potasu ulegnie zmianie po 1 maja 2004 r., wspólnotowy przemysł (czyli polscy producenci po akcesji) ma możliwość wnioskowania o przeprowadzenie tzw. przeglądu istniejących uregulowań w zakresie środków ochronnych i ich ewentualne wycofanie.

   Minister

   Jerzy Hausner

   Warszawa, dnia 19 sierpnia 2003 r.