IV kadencja

Interpelacja w sprawie restrukturyzacji gospodarki Śląska

Interpelacja nr 2593

do ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej

w sprawie restrukturyzacji gospodarki Śląska

   Szanowny Panie Ministrze! Zmiana na stanowisku ministra gospodarki otwiera szansę na rewizję dotychczasowych planów restrukturyzacji gospodarki Śląska w jej kluczowych obszarach - górnictwie, hutnictwie i energetyce, w których wdrażane wcześniej programy nie przyniosły spodziewanych efektów, szczególnie w zakresie powiązań pomiędzy poszczególnymi działami przemysłu, co w wymiarze społecznym oznaczało ˝być albo nie być˝ dla wielu tysięcy mieszkańców woj. śląskiego, zatrudnionych w przemyśle.

   Już wielokrotnie zwracałem się z tej mównicy sejmowej do rządu oraz poszczególnych ministrów resortowych o podjęcie kompleksowej pracy nad programem restrukturyzacji przemysłu śląskiego, z uwzględnieniem naturalnie wykształconych przez lata połączeń, jakie tworzy układ paliwowo-energetyczny kopalń węgla z elektrowniami oraz odbiorcami tej energii, którymi są hutnictwo i przemysł metalowy Śląska i system elektroenergetyczny kraju.

   Odpowiedzi uzyskane na zapytania i interpelacje poselskie skierowane do odpowiednich ministerstw miały charakter wycinkowy, pokazywały, jak Ministerstwo Gospodarki zamierza prowadzić restrukturyzację w poszczególnych branżach, nawet z podziałem na poszczególne przedsiębiorstwa, ale bez istotnego dla meritum sprawy spojrzenia przez pryzmat całości gospodarki Śląska i gospodarowania zasobami ludzkimi.

   Stąd nieudane próby kolejnych restrukturyzacji hutnictwa, a potem górnictwa i energetyki śląskiej, które to działania każdorazowo w swym wyniku prowadziły do likwidacji całych obszarów działalności gospodarczej.

   Niestety, nie została podjęta sugestia środowisk naukowo-technicznych i gospodarczych Śląska, aby opracować, wspólnie z ekspertami rządowymi, kompleksowy program naprawczy. Stało się to, moim zdaniem, przyczyną kolejnych niepowodzeń jednostronnych działań rządu, a także spowodowało głębokie niezadowolenie pracowników uczestniczących w eksperymentach, w ramach kolejnych programów restrukturyzacji śląskiej gospodarki opracowywanych poza jego obszarem.

   Powołanie pana, panie ministrze, na szefa resortu gospodarki oraz pracy i polityki społecznej jest dla nas, Ślązaków, nadzieją i szansą, że program kolejnej restrukturyzacji gospodarki Śląska, przygotowany pod pańskim kierownictwem, będzie programem kompleksowym, w którym znaczący udział wezmą przedstawiciele tego regionu, znający realia i potrafiący rozsądnie połączyć zalety integrowania gospodarki dla dobra kraju i tego regionu z perspektywami zakładanego wzrostu PKB o 3,5% w roku 2003 i w dalszych latach.

   Nie do przyjęcia jest prywatyzacja krajowej energetyki realizowana pod zamówienie zagranicznych koncernów energetycznych kupujących polski rynek energii, pozostawiająca polskich producentów energetycznych i polskie elektrownie bez rynku zbytu. Dziwić więc musi fakt, że te działania i zabiegi zagranicznych koncernów, które mają nadmiar własnej produkcji i dlatego szukają dla niej zbytu na dużym rynku energetycznym Polski, przyjmowane są przez stronę polską jako nasze własne rozwiązania.

   Stan dzisiejszej energetyki daje obecnie szansę na wydobywanie jeszcze 40-50 mln t węgla kamiennego spalanego w polskich elektrowniach, ale już niedługo w polskiej sieci elektroenergetycznej może być, zgodnie z warunkami przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz liberalizacją rynku energii, tylko prąd z importu.

   Prezentowanie w mediach wizerunku Śląska jako skupiska nierentownych przemysłów, obciążających budżet państwa i podatników kosztami utrzymania nierentownych zakładów, jest wysoce niesprawiedliwe, zważywszy, że przez wiele lat Śląsk był źródłem dochodów dla budżetu państwa, a i dzisiaj uczciwy rachunek wykazuje, że od 10 lat upadająca na skutek złej polityki państwa gospodarka Śląska ciągle znacznie więcej wnosi środków w postaci wpłat bezpośrednich z tytułu podatków i opłat, niż otrzymuje z budżetu.

   Uwzględniając powyższe, interpeluję pana ministra w następujących sprawach:

   1. Czy zamierza pan zlecić opracowanie, z udziałem specjalistów śląskich, realnego programu nie restrukturyzacji, ale ratunku dla Śląska, bo nie stać nas już na kolejne eksperymenty i próby, niepoparte znajomością realiów i specyfiki śląskiej gospodarki?

   2. Czy zamierza pan wyciągnąć konsekwencje w stosunku do funkcjonariuszy dotychczasowego Ministerstwa Gospodarki, którzy swoimi pomysłami doprowadzili do ruiny Śląsk w wymiarze społecznym i gospodarczym?

   3. Czy zamierza pan minister nareszcie włączyć do opracowań i ekspertyz polskich przedstawicieli świata naukowo-technicznego, bowiem zachodni eksperci wyrządzili już Polsce tyle krzywd i przynieśli tyle strat, że ani Śląsk, ani cała Polska już tego nie wytrzyma?

   Z poważaniem

   Poseł Włodzimierz Czechowski

   Warszawa, dnia 10 stycznia 2003 r.