IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie środków finansowych na fundusz socjalny dla nauczycieli będących emerytami i rencistami zakładów poprawczych

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8006

w sprawie środków finansowych na fundusz socjalny dla nauczycieli będących emerytami i rencistami zakładów poprawczych

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z nadesłaną przy piśmie z dnia 18 sierpnia br. Nr SPS-0202-8006/04 interpelacją Pana Posła Tadeusza Tomaszewskiego w sprawie środków finansowych na odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli zakładów poprawczych będących emerytami i rencistami, uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   W celu realizacji postanowień art. 71 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, w myśl których łączną kwotę części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na 2004 r. zwiększa się o środki na odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli emerytów i rencistów, przy opracowywaniu ustawy budżetowej na rok 2004 budżety wojewodów zostały zmniejszone o środki na finansowanie odpisów na ZFŚS dla nauczycieli emerytów i rencistów, byłych pracowników szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego ujmowanych w formie dotacji celowych na realizację własnych zadań bieżących jednostek samorządu terytorialnego. Do części oświatowej subwencji ogólnej zostały również przeniesione - po odpowiednim zwiększeniu - środki planowane dotychczas na ten cel w rezerwie celowej.

   W budżetach wojewodów pozostały wydatki planowane w rozdziale 80195 - Pozostała działalność w § 444 - Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, odpowiednio zwiększone z rezerwy celowej, przeznaczone na sfinansowanie tych odpisów dla nauczycieli emerytów i rencistów, byłych pracowników szkół i placówek prowadzonych przez organy administracji rządowej. O powyższych zmianach poszczególni wojewodowie zostali poinformowani w piśmie z dnia 30 lipca 2003 r., Nr FS5-408-70/2003, określającym wstępną kwotę wydatków bieżących na 2004 r. dla działu 801 - Oświata i wychowanie oraz dla działu 854 - Edukacyjna opieka wychowawcza.

   Należy zauważyć, że jeżeli w ubiegłych latach w budżecie woj. wielkopolskiego odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli emerytów i rencistów, byłych pracowników szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez właściwych ministrów planowane były w formie dotacji celowej na realizację własnych zadań bieżących jednostek samorządu terytorialnego i finansowane przez jednostki samorządu terytorialnego, to zgodnie z wyżej przedstawioną zasadą dokonywania przeniesienia wydatków na ten cel, środki na finansowanie omawianego odpisu zostały wyłączone z budżetu wojewody wielkopolskiego planowanego na 2004 r. i przeniesione do części oświatowej subwencji ogólnej.

   Wobec powyższego w mojej ocenie możliwym rozwiązaniem byłoby porozumienie się wojewody wielkopolskiego z właściwymi organami jednostek samorządu terytorialnego w celu rozwiązania tego problemu i spowodowanie, aby stosowne środki na omawiane odpisy trafiły m.in. do Zakładów Poprawczych. Jednocześnie należy zauważyć, iż odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla ˝czynnych˝ nauczycieli oraz dla nauczycieli będących emerytami i rencistami na mocy art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (tj. Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 112 ze zm.) stanowią jeden fundusz w szkole. Zgodnie z ust. 3a ww. artykułu nauczyciele emeryci i renciści korzystają z usług i świadczeń zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zasadach i warunkach ustalonych w regulaminie obowiązującym w danej jednostce systemu oświaty.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Elżbieta Suchocka-Roguska

   Warszawa, dnia 27 sierpnia 2004 r.