IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie odstąpienia od udzielenia zniżek kombatantom w składce na ubezpieczenie OC i AC

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 1459

w sprawie odstąpienia od udzielenia zniżek kombatantom w składce na ubezpieczenie OC i AC

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 5 czerwca br., znak: SPS-0202-1459/02, interpelację pani poseł Bronisławy Kowalskiej w sprawie nieudzielania kombatantom zniżek w opłacaniu składek na ubezpieczenie pojazdów samochodowych, uprzejmie przedstawiam, co następuje:

   Sprawę uprawnień dla kombatantów i innych osób uprawnionych, w tym sprawę zniżek w opłacaniu składek na ubezpieczenie pojazdów samochodowych dla tych osób, regulują przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (DzU z 2002 r. nr 42, poz. 371).

   Jeśli chodzi o sprawę zniżek w opłacaniu składek na ubezpieczenie pojazdów samochodowych, to kombatantom i innym osobom uprawnionym - inwalidom przysługuje 50% zniżki w opłacaniu składek na ubezpieczenie obowiązkowe pojazdów samochodowych. Natomiast inwalidom wojennym i wojskowym przysługuje prawo do 50% zniżki w opłacaniu składek na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów samochodowych, a inwalidom wojennym i wojskowym całkowicie niezdolnym do pracy przysługuje także 50-procentowa zniżka w opłacaniu składki na dobrowolne ubezpieczenie casco pojazdów samochodowych. Uprawnienia do wskazanych zniżek dla tych inwalidów zostały określone obowiązującymi od dnia 22 stycznia br. przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie niektórych ulg przysługujących inwalidom wojennym i wojskowym (DzU z 2002 r. nr 4, poz. 35), wydanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (DzU z 2002 r. nr 9, poz. 87). Uprzednio sprawę tę regulowały przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1974 r. w sprawie niektórych ulg i przywilejów przysługujących inwalidom wojennym i wojskowym (DzU z 1974 r. nr 21, poz. 124 ze zm.).

   Regulacje określające uprawnienia kombatantów, inwalidów wojennych i wojskowych zostały uchwalone w zupełnie innych warunkach gospodarczych, kiedy jedynymi kontrahentami występującymi przy udzielaniu zniżek w opłacaniu składek na ubezpieczenie pojazdów samochodowych były podmioty państwowej takie jak PZU. Z uwagi na przekształcenia własnościowe realizacja tych uprawnień napotyka obecnie duże trudności. Podmioty, obecnie w większości prywatne, odmawiają w ogóle realizowania uprawnień do tych zniżek tak jak w przypadku PZU SA, który nie realizował tych zniżek w okresie od dnia 1 października 2001 r. do dnia 1 maja 2002 r. Z uwagi na powyższe wystąpiła konieczność rozwiązania tej sprawy. W związku z tym w resorcie pracy i polityki społecznej zostały przygotowane regulacje rozwiązań ustawowych dotyczące zniżek w opłacaniu składek na ubezpieczenie pojazdów samochodowych.

   Projektowane regulacje dotyczące tych zniżek zostały zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych.

   Projekt ten został przedstawiony Sejmowi przy piśmie prezesa Rady Ministrów z dnia 12 czerwca br. znak: RM 10-103-02.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Krzysztof Pater

   Warszawa, dnia 26 czerwca 2002 r.