IV kadencja
Odpowiedź ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej
na zapytanie nr 1751
w sprawie działalności Kompanii Węglowej SA
W odpowiedzi na przekazane przy piśmie z dnia 10 maja br., znak: SPS-0203-1751/03, zapytanie pana posła Michała Figlusa w sprawie działalności Kompanii Węglowej SA poniżej przedstawiam odpowiedzi na zadane pytania.
Pytanie: ˝Jaką część zobowiązań Kompanii Węglowej stanowią kwoty zaległych wynagrodzeń byłych pracowników kopalń składowych Kompanii?˝
Jednym z ważniejszych zadań przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 28 stycznia 2003 r. skorygowanego ˝Programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2003-2006 z wykorzystaniem ustaw antykryzysowych i zainicjowaniem prywatyzacji niektórych kopalń˝ było utworzenie Kompanii Węglowej SA na bazie Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego SA. Realizując powyższe zadanie, wypełniono wszystkie uwarunkowania formalnoprawne w zakresie przekształcenia Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego SA w Kompanię Węglową SA, a dokonane zmiany zarejestrowano w dniu 29 stycznia 2003 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Minister Gospodarki, wykonując uprawnienia Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy spółek węglowych, wyraził zgodę na zbycie przez zarządy tych spółek węglowych kopalń i zakładów górniczych oraz na ich nabycie przez Kompanię Węglową SA. Następnie umowami nienazwanymi z dnia 1.02.2003 r. dokonano zbycia przedsiębiorstw w rozumieniu art. 55' Kodeksu cywilnego na rzecz Kompanii Węglowej SA.
W spółkach zbywcach pozostały składniki majątkowe niezbędne do dalszego ich funkcjonowania oraz zakończenia postępowań oddłużeniowych i restrukturyzacyjnych. Aktualne Kompania Węglowa SA wypełnia w całości swoje zadania statutowe w całej sferze działalności gospodarczej.
Przedstawiając powyższe, pragnę poinformować, że Kompania Węglowa SA realizuje terminowo i w pełnej wysokości wynagrodzenia dla pracowników. Należy zaznaczyć, że Kompania Węglowa SA, mając na względzie trudną sytuację finansową spółek węglowych, które zbyły na rzecz kompanii przedsiębiorstwa (kopalnie, zakłady górnicze), przejęła zobowiązania z tytułu płac za styczeń 2003 r. oraz czternastej pensji wobec byłych pracowników tych spółek wynoszące ponad 740 mln zł i zrealizowała terminowo wypłaty. Brak jest zatem zaległych wynagrodzeń wobec pracowników kopalń, które wchodzą w struktury Kompanii Węglowej SA.
Pytanie: ˝W jakim terminie wypłacone zostaną przez skarb państwa należne kwoty pieniężne przedsiębiorcom za wykonane usługi oraz przekazane materiały dla kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej, a nieuregulowane do dnia powołania kompanii?˝
Odpowiadając na powyższe pytanie, pragnę zaznaczyć, że obecny rząd przyjął w styczniu br. skorygowany program reformy górnictwa węgla kamiennego na lata 2003-2006 w bardzo dramatycznej sytuacji ekonomiczno-finansowej sektora, która od dłuższego czasu zagrażała dalszemu funkcjonowaniu niektórych spółek węglowych. Utrzymywanie takiego stanu stawało się rzeczywistym zagrożeniem dla funkcjonowania wielu kopalń, grożąc postawieniem ich w stan likwidacji. Według szacunków powyższe dotyczyło 12 do15 kopalń.
W przypadku takiego rozwoju sytuacji nastąpiłaby utrata nie tylko już powstałych należności przez firmy współpracujące z górnictwem, ale również znaczne ograniczenie przyszłych przychodów oczekiwanych przez firmy zaplecza z tej współpracy. Byłaby to katastrofa nie tylko dla firm świadczących usługi na rzecz górnictwa węgla kamiennego, lecz również dla całego regionu śląskiego.
Obecnie sytuacja ta przedstawia się o wiele korzystniej dla firm świadczących usługi na rzecz górnictwa węgla kamiennego. Powołanie Kompanii Węglowej SA i przejęcie przez nią istotnej części mienia spółek węglowych spowodowało, że kompania jako nabywca przedsiębiorstwa spółek węglowych na mocy art. 527 K.c. stała się podmiotem odpowiedzialnym solidarnie ze zbywcą (spółki węglowe) za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jednocześnie spółki węglowe nie zostały zwolnione z długów. Wierzyciele zatem mogą dochodzić swych wierzytelności za długi związane ze zbytym przedsiębiorstwem zarówno wobec zbywcy (spółki węglowej), jak i nabywcy (kompanii).
W trosce o los wierzycieli, tzn. m.in. firm zaplecza górniczego, kompania przejęła na siebie obowiązek idemnifikacji (tzn. zapłacenia długów spółek węglowych związanych z nabytymi przedsiębiorstwami). Zobowiązanie to przewyższa o 5% wartości nabytych przez kompanię przedsiębiorstw. W tym też zakresie kompania będzie spełniać zobowiązania spółek węglowych związanych z prowadzeniem nabytych przez nią przedsiębiorstw.
Informuję dodatkowo, że zgodnie z programem rządowym kompania zostanie dokapitalizowana. Dokapitalizowanie to ma na celu m.in. spłatę wierzycieli spółek węglowych w granicach zobowiązań idemnifikacyjnych, które przyjęła na siebie kompania.
Na koniec chciałbym zaznaczyć, że w dniu 23 kwietnia 2003 r. weszły w życie przepisy dotyczące postępowania naprawczego ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU nr 60, poz. 635) w odniesieniu do spółek, które są zagrożone niewypłacalnością i złożyły wnioski o wszczęcie postępowania zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy (DzU nr 213, poz. 1800). Aktualnie dokonywana jest analiza prawna umożliwiająca odstąpienie na podstawie ww. prawa od regulowania zobowiązań wg art. 1025 K.p.c. Jeżeli będzie to możliwe, to zobowiązania zostaną uregulowane w uzgodniony z wierzycielami sposób.
Jestem przekonany, że w przypadku poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek węglowych, w tym także Kompanii Węglowej SA, kontynuowanie współpracy z zrestrukturyzowanym górnictwem pozwoli firmom zaplecza na odrobienie ewentualnych strat.
Minister
Jerzy Hausner
Warszawa, dnia 28 maja 2003 r.