IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie poprawy stanu bezpieczeństwa polskich żołnierzy w Iraku oraz wyposażenia jednostek tam stacjonujących w samochody wielozadaniowe ˝Hummer˝

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8074

w sprawie poprawy stanu bezpieczeństwa polskich żołnierzy w Iraku oraz wyposażenia jednostek tam stacjonujących w samochody wielozadaniowe ˝Hummer˝

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pana Posła Grzegorza Dolniaka w sprawie poprawy stanu bezpieczeństwa polskich żołnierzy w Iraku oraz wprowadzenia na wyposażenie jednostek tam stacjonujących samochodów wielozadaniowych Hummer (8074), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Resort Obrony Narodowej podejmuje wszelkie działania mające na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Działania te realizowane są w wielu płaszczyznach, a celem ich jest zarówno poprawa indywidualnego wyposażenia żołnierzy, jak i wyposażenia i uzbrojenia polskich pododdziałów w Iraku.

   W ramach przedsięwzięć związanych z poprawą wyposażenia indywidualnego m.in. wprowadzono dodatkowo na wyposażenie żołnierzy kamizelki kuloodporne, nowe buty wersji ˝pustynnej˝ oraz umundurowanie przystosowane do tropikalnych warunków misji.

   Obecnie w PKW w Iraku znajdują się 32 samochody opancerzone typu BRDM, w tym 18 pojazdów w wersji SZAKAL i 12 typu ŻBIK. Dodatkowe 12 pojazdów w wersji SZAKAL oraz 1 ambulans opancerzony RYŚ planuje się skierować w rejon misji jeszcze w tym roku. W ramach poprawy uzbrojenia zamierza się również dokonać modernizacji i skierować do misji cztery śmigłowce Mi-24D. Łącznie planuje się utrzymać w rejonie misji 10 śmigłowców, w tym 6 w wersji bojowej. Przyjęcie takiego rozwiązania w znacznym stopniu podniesie możliwości bojowe polskiego kontyngentu, a wsparcie śmigłowcami grup bojowych wykonujących zadania poza bazami zwiększy skuteczność ich działania i poziom bezpieczeństwa żołnierzy.

   Ponadto dokonano modernizacji uzbrojenia poprzez wymianę lub doposażenie kontyngentu w karabiny maszynowe wyposażone w celowniki noktowizyjne oraz karabinki BERYL. Dostarczono też dodatkowe celowniki oraz broń gładkolufową. W ciągu minionego roku skierowano do PKW w Iraku dodatkowy sprzęt łączności, gogle noktowizyjne, części zapasowe oraz środki materiałowe, w tym amunicję. Rozważa się również zwiększenie siły ognia patroli i eskort PKW poprzez wprowadzenie na wyposażenie karabinków BERYL z podwieszanym granatnikiem PALLAD.

   Ministerstwo Obrony Narodowej na bieżąco analizuje rozwój sytuacji w Iraku, działania polskich żołnierzy oraz wszelkie incydenty i zamachy wymierzone w żołnierzy polskich i sił koalicji. Dlatego też, w chwili obecnej, analizuje się możliwość wykonania pakietów opancerzenia samochodu HONKER i STAR 944. Natomiast pojazdy w wersji SKORPION będą kierowane do Iraku już jesienią br. Ponadto w dalszym ciągu trwają prace nad stworzeniem modeli pojazdów z opancerzeniem przy wykorzystaniu płyt pancernych i laminatów. Prototypowe modele są obecnie oceniane przez żołnierzy I i II zmiany PKW.

   Odnosząc się do kwestii zakupu 217 pojazdów HMMWV, pragnę poinformować, że zgodnie z amerykańskim planem dostaw pierwsze pojazdy trafiły do Polski z końcem sierpnia br. Do dnia 16 września 2004 roku strona amerykańska dostarczyła 13 pojazdów: 3 ambulanse, 1 pojazd terenowy towarowo-osobowy, 9 pojazdów jako podwozia do wozów dowodzenia. W drodze do Polski znajduje się 30 pojazdów terenowych nieopancerzonych.

   Aktualna sytuacja w Iraku spowodowała, że najwyższym priorytetem zostały objęte dostawy dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, wobec czego producent przesunął realizację zobowiązań dla innych państw, w tym Polski. Skutkiem tego mogą być opóźnienia w dostawach dla Polski kolejnych partii pojazdów zakupionych w ramach już zawartej umowy, m.in. najbardziej oczekiwanych wersji z podstawowym i dodatkowym opancerzeniem, na przełom 2004/2005 roku. Przyspieszenie dostaw pojazdów opancerzonych wymagałoby zmiany decyzji rządu USA odnośnie do kolejności realizacji zamówień.

   Nie jesteśmy bezczynni w tej kwestii. Uwzględniając narastające zagrożenie oraz konieczność zwiększenia bezpieczeństwa żołnierzy biorących udział w misji stabilizacyjnej w Iraku, Szef Sztabu Generalnego WP wystąpił z prośbą do dowódcy Sił Połączonych w Iraku o przekazanie z zasobów armii amerykańskiej 50 opancerzonych samochodów HUMMER wraz z wyposażeniem na zabezpieczenie działań PKW w Iraku. Prowadzone są również rozmowy na temat przekazania lub wypożyczenia innego rodzaju sprzętu, będącego na wyposażeniu armii amerykańskiej, a który może znacznie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa polskich żołnierzy. Ocenia się, że w przypadku podjęcia pozytywnej decyzji przez stronę amerykańską pojazdy te dostarczane będą do polskich jednostek w Iraku sukcesywnie jeszcze w tym roku.

   Mam nadzieję, iż powyższe wyjaśnienia przyjmie Pan Marszałek ze zrozumieniem.

   Łączę wyrazy szacunku

   Sekretarz stanu

   Janusz Zemke

   Warszawa, dnia 27 września 2004 r.