IV kadencja
Interpelacja nr 5388
do ministra finansów
w sprawie negatywnych skutków wprowadzenia podatku akcyzowego na przepracowane oleje silnikowe
Szanowny Panie Ministrze! Ustawodawca, wprowadzając akcyzę na przepracowane oleje, uważał, że skoro robi się z nich powtórnie olej silnikowy, to rzecz należy opodatkować. Nie dotyczy to kierowców, gdyż oni nic nie płacili za olej pozostawiony w serwisie czy stacji paliw. Dopiero te instytucje odsprzedawały stare oleje rafineriom. Do tej pory podatkiem akcyzowym objęte były tylko niektóre produkty pochodzące z rafinacji ropy naftowej. Decyzją ministra finansów od 1 września br. akcyza objęła wszystkie towary z tzw. grupy 23.20 załącznika ustawy o podatku akcyzowym, w tym olej odpadowy. Stawka podatku akcyzowego wynosi 1800 zł za 1000 litrów. Muszą go płacić wytwórcy zużytego oleju, czyli np. warsztaty samochodowe, które muszą się zarejestrować w urzędach celnych jako płatnicy podatku. Właściciele firm twierdzą, że nie stać ich na taki wydatek. Dotychczas za litr oleju zużytego otrzymywali od firm skupujących 20 groszy, czyli 200 zł za 1000 litrów. Teraz muszą dopłacać do interesu.
Trudno uwierzyć, że jest to celowe działanie ministerstwa, wbrew ekologii. Na płacenie akcyzy za przepracowany olej płacić ma ten, kto go wytworzy i sprzedaje. Jednak nikogo na to nie stać, ani warsztatów samochodowych, ani firm skupujących oleje.
Dotychczas firmy prowadzące odzysk oleju chroniły środowisko, a zysk przeznaczały na inwestycje ekologiczne. Po wprowadzeniu akcyzy firmom działania takie się nie opłacają. Sądzić należy, iż siedzimy na ekologicznej bombie. Zamiast robić sobie kłopot z akcyzą, niektórzy wolą już wylać olej do rowu, bo tak jest prościej. Przez rozporządzenie wprowadzające akcyzę bezcelowa staje się ustawa o odpadach. Od tygodni wszyscy zainteresowani oczekują na interpretację przepisów przez Urząd Celny.
Panie Ministrze! W związku z powyższym chciałbym uzyskać informację w następujących sprawach:
1. Kiedy ukaże się interpretacja przepisów dotyczących akcyzy na przepracowane oleje silnikowe?
2. Czy wprowadzenie akcyzy nie przyczyni się do katastrofy ekologicznej?
Z wyrazami szacunku
Poseł Józef Cepil
Kielce, dnia 14 października 2003 r.