IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie prywatyzacji polskich banków

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 3377

w sprawie prywatyzacji polskich banków

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Marii Zbyrowskiej z dnia 3 kwietnia 2003 r., w sprawie prywatyzacji polskich banków, przedstawiam poniżej stanowisko w przedmiotowej sprawie.

   Sektor bankowy stanowi kluczowy segment systemu finansowego w Polsce. Umożliwia on efektywną alokację kapitału i zapewnia sprawne dokonywanie płatności. W ten sposób przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki. Polityka naszego państwa zmierza do stworzenia silnego, zróżnicowanego, efektywnego, konkurencyjnego i bezpiecznego sektora bankowego. Mamy w tym zakresie znaczne osiągnięcia. Prywatyzację w Polsce należy postrzegać jako część składową transformacji systemowej. Prywatyzacja banków odegrała istotną rolę w tworzeniu ładu rynkowego. Ponadto państwo uzyskało określone przychody z prywatyzacji banków. Prywatyzacja polskich banków przyczyniła się między innymi do znacznego rozwoju sektora bankowego w Polsce i jego dywersyfikacji, co miało pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Wyraźnie poszerzyła się oferta produktów i usług oferowanych przez banki działające w Polsce. Wskutek prywatyzacji banki działały bowiem w warunkach konkurencji i walczyły o jak najlepsze zaspokojenie potrzeb klientów.

   Prywatyzacja sprzyjała zwiększeniu presji efektywnościowej na banki i poszukiwaniu sposobów obniżki kosztów. Redukcja nadmiernego zatrudnienia, która była bolesnym doświadczeniem dla zwalnianych osób, umożliwiła rozwój banków w warunkach pogarszającego się otoczenia makroekonomicznego. Podstawą rozwoju gospodarczego w długim okresie jest oszczędzanie, inwestowanie i przedsiębiorczość. Rząd podejmuje działania zmierzające w kierunku wejścia na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego oraz zwiększania zatrudnienia. Mobilizując znaczne środki finansowe na rozwój przedsiębiorstw, sektor bankowy jest w stanie wesprzeć działania rządu i przyczynić się do zwiększenia aktywności gospodarczej oraz zmniejszenia bezrobocia w Polsce.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Barbary Misterska-Dragan

   Warszawa, dnia 6 maja 2003 r.