IV kadencja
Interpelacja nr 6913
do ministra infrastruktury
w sprawie zahamowania zwolnień pracowniczych w Telekomunikacji Polskiej SA
Telekomunikacja Polska po rozdzieleniu z Pocztą Polską w grudniu 1991 r. przystąpiła do gruntownych zmian swoich struktur organizacyjnych, w wyniku których w bardzo szybkim czasie stała się prężną, bardzo dochodową i nowoczesną firmą zatrudniającą jeszcze w 2000 r. ok. 73 tys. pracowników.
W tym czasie zakupiono nowoczesne centrale i systemy telekomunikacyjne i stelefonizowano polską wieś. Powstało również wiele nowych prywatnych firm i zakładów pracy współpracujących z TP SA, które zatrudniały znaczną liczbę ludzi. Następnie zaczęto prywatyzować firmę, aby jeszcze szybciej osiągnąć standardy porównywalne z przodującymi firmami europejskimi.
Działania władz spółki skupiły się jednak jedynie na drastycznych i bezzasadnych cięciach budżetowych oraz błędnych projektach restrukturyzacyjnych, w wyniku których nastąpiły gwałtowne redukcje zatrudnienia i likwidacje biur obsługi klienta. Poprzez takie działania powstały fatalne relacje z klientami oraz wykreował się negatywny wizerunek firmy.
TP SA w okresie ostatnich trzech lat zlikwidowało około 35 tysięcy stanowisk pracy, nie licząc się ze skutkami społecznymi takich działań, zwalniani pracownicy trafiają na utrzymanie budżetowej kasy, natomiast zyski TP otrzymane tym sposobem trafiają za granicę, np. w formie gigantycznych honorariów ekspertów z France Telekom.
W związku z powyższym zwracam się z pytaniem: Kiedy zostaną podjęte odpowiednie i skuteczne działania mające na celu wyeliminowane niekorzystnych procesów restrukturyzacyjnych w TP SA, które godzą w pracowników oraz polską gospodarkę?
Z poważaniem
Poseł Halina Murias
Łańcut, dnia 8 marca 2004 r.