IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie reorganizacji działalności urzędów statystycznych

Odpowiedź prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 2672

w sprawie reorganizacji działalności urzędów statystycznych

   Szanowna Pani Poseł! Odpowiadając, z upoważnienia prezesa Rady Ministrów Leszka Millera, na interpelację w sprawie reorganizacji działalności urzędów statystycznych, pragnę ustosunkować się do przedstawionych zarzutów.

   Wprowadzona z dniem 1 stycznia 2003 r. reorganizacja struktur wewnętrznych urzędów statystycznych objęła swoim zasięgiem cały kraj. Przyjęte rozwiązania organizacyjne zmierzają do zwiększenia skuteczności, sprawności działania i efektywności ekonomicznej służb statystyki publicznej. Szeroki zakres zadań nałożonych na statystykę publiczną przy rosnących w szybkim tempie kosztach prowadzenia badań statystycznych oraz kosztach obsługi i utrzymania oddziałów w terenie wymusiły podjęcie działań w kierunku zmniejszenia liczby oddziałów terenowych. Dotyczy to zwłaszcza tzw. małych oddziałów (m.in. oddziału w Zawierciu) z jednoczesnym przejęciem ich dotychczasowego zakresu działania i obsługi przez oddziały dysponujące odpowiednimi warunkami lokalowymi, bazą informatyczną i wyposażeniem technicznym zapewniającym właściwą realizację zadań służb statystyki publicznej.

   W celu sprawnego wdrożenia założeń reorganizacji oraz zapewnienia właściwej obsługi obywateli i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą podjęto szeroką akcję informacyjną. O zmianach zasad funkcjonowania Urzędu Statystycznego w Katowicach poinformowano m.in. władze samorządowe w terenie, przedstawicieli organów rejestrowych, ewidencyjnych, podatkowych oraz podmioty sprawozdawcze. W I połowie grudnia 2002 r. dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach wystosował do wszystkich prezydentów, burmistrzów i wójtów z obszaru woj. śląskiego pisma informujące o zmianach organizacyjnych oraz ulotkę o zasięgu działania oddziałów urzędu w nowej strukturze wraz z prośbą o przekazanie jej do wiadomości zainteresowanych oddziałów. Podobnej treści pisma oraz plakaty informacyjne zostały wysłane do urzędów skarbowych i urzędów stanu cywilnego woj. śląskiego z prośbą o przekazanie do wiadomości publicznej. Ulotki informacyjne przypominające o zmianie zasięgu działania poszczególnych oddziałów zostały również przekazane do urzędów miast i gmin. Jednostki sprawozdawcze duże i średnie, których zmiany dotyczyły, otrzymały ulotki informujące o zmianach wraz z obowiązującymi je drukami sprawozdawczości za rok 2002. Druki sprawozdań zostały opieczętowane adresem zwrotnym obsługującego dany podmiot oddziału. W okresie przejściowym Urząd Statystyczny w Katowicach podjął dodatkowe działania mające na celu ułatwienie podmiotom współpracy w warunkach nowej organizacji. Wnioski o nadanie i zmianę numeru REGON mogą zostać złożone w każdym z oddziałów terenowych, a następnie są przekazywane do realizacji odpowiednim komórkom tego urzędu, zgodnie z ich kompetencjami. W każdym przypadku dotrzymywany jest ustawowo określony czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia o wpisie - do 14 dni.

   Odnosząc się do zarzutu nieprzekazania oddziałowi w Częstochowie baz danych z terenu powiatu zawierciańskiego, informuję, iż zarzut został sformułowany bezpodstawnie. Do zadań oddziału terenowego należy wyłącznie przyjmowanie wniosków o rejestrację w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON) oraz wydawanie zaświadczeń o nadanym numerze identyfikacyjnym. Rejestracja podmiotów mających siedzibę na obszarze województwa odbywa się w siedzibie właściwego urzędu statystycznego. Do końca 2002 r. oddział w Zawierciu wnioski o nadanie, zmianę i likwidację numeru REGON dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i spółek cywilnych tylko przyjmował, a rejestracja dla tych podmiotów odbywała się w siedzibie Urzędu Statystycznego w Katowicach. Oddział w Zawierciu nigdy nie posiadał bazy REGON. Także rejestracja działalności osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej nie była realizowana przez oddział terenowy.

   Wyrażam przekonanie, że dokonane zmiany o charakterze organizacyjnym przyniosą oczekiwane rezultaty i będą służyły coraz lepszemu wykonywaniu zadań nałożonych na statystykę publiczną.

   Z wyrazami szacunku

   Prezes GUS

   Tadeusz Toczyński

   Warszawa, dnia 12 lutego 2003 r.