IV kadencja
Odpowiedź ministra zdrowia
na interpelację nr 5390
w sprawie rezygnacji przez Ministerstwo Zdrowia z miejsc rezydenckich w postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizację lekarską
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pani Poseł Izabelli Sierakowskiej, przesłaną przy piśmie znak: SPS-0202-5390/03 z dnia 30 października 2003 r., w sprawie rezygnacji przez Ministerstwo Zdrowia z miejsc rezydenckich w postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie uprzejmie informuję, co następuje.
W celu zapewnienia możliwości dalszego rozwoju zawodowego lekarzy, pogłębiania i uzupełniania wiedzy teoretycznej oraz doskonalenia i nabywania przez nich umiejętności praktycznej w dniu 6 sierpnia 2001 r. wydane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (Dz.U. nr 83, poz. 905 z późn. zm.), które określa ramowy program specjalizacji w podstawowych dziedzinach medycyny. Szkolenie specjalizacyjne może odbywać się w jednostce uprawnionej, spełniającej określone warunki, która winna umożliwić realizację szczegółowego programu specjalizacji przez lekarzy przebywających na szkoleniu. Najkorzystniejszą dla lekarzy rozpoczynających drogę zawodową formą szkolenia specjalizacyjnego są rezydentury (etaty rezydenckie) finansowane z budżetu państwa.
Zgodnie z wymogami ww. rozporządzenia, w zależności od wolnych miejsc szkoleniowych, na każde postępowanie kwalifikacyjne ustalana jest liczba rezydentur dla lekarzy, którzy będą mogli ubiegać się o rozpoczęcie specjalizacji w poszczególnych dziedzinach medycyny. Wyznaczanie liczby miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy mogą rozpocząć specjalizację, odbywa się w oparciu o informację dotyczącą wolnych miejsc szkoleniowych, uzyskaną z wojewódzkich centrów zdrowia publicznego, uwzględniającą możliwości prowadzenia specjalizacji przez jednostki organizacyjne oraz opinię konsultantów wojewódzkich w danej dziedzinie.
Oprócz odbywania specjalizacji w ww. formie rozporządzenie przewiduje również inne formy odbywania specjalizacji dla lekarzy, którzy nie zostali zakwalifikowani do odbywania specjalizacji w ramach rezydentury są to:
1) umowa o pracę, zawarta z jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację,
2) płatny urlop szkoleniowy, udzielony na czas trwania określonej specjalizacji,
3) poszerzenie, o program specjalizacji, zajęć programowych dziennych studiów doktoranckich,
4) umowa o pracę z jednostką organizacyjną zapewniającą realizację części programu specjalizacji oraz w ramach płatnych urlopów szkoleniowych udzielanych pracownikowi na czas realizacji programu specjalizacji,
5) umowa cywilnoprawna o szkolenie specjalizacyjne, zawarta z jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację, niepobierającą od lekarza opłat za szkolenie.
W projekcie ustawy budżetowej na rok 2004 w części 46 - Zdrowie zaplanowano środki w kwocie 126 800 tys. zł na finansowanie kosztów specjalizacji medycznych prowadzonych w systemie rezydenckim, które są wyższe o 11,88% w stosunku do roku 2003. Planuje się je przeznaczyć na skutki finansowe specjalizacji rozpoczętych w latach 1999-2003 oraz na sfinansowanie nowych 700 etatów rezydenckich.
Liczba lekarzy przypadająca w Polsce na sto tysięcy mieszkańców jest niższa od średniej liczby lekarzy zatrudnionych w Unii Europejskiej, niemniej jednak z powodów finansowych Polska nie może być jeszcze porównywalna z najbogatszymi państwami Unii Europejskiej.
Już w chwili obecnej wiele państw, np. Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Szwecja, Norwegia, jest zainteresowanych zatrudnieniem polskich lekarzy i ułatwia uznawanie ich kwalifikacji oraz podejmowanie pracy w deficytowych specjalnościach. Dotychczas jednak nie zaobserwowano masowej migracji lekarzy do tych państw. Nie obserwuje się również zagrożenia masowym napływem lekarzy z innych państw przystępujących do Unii Europejskiej. Do roku 2003 jedynie pojedynczy obywatele Litwy, Estonii, czy Łotwy występowali o prawo wykonywania zawodu lekarza w RP i byli to przede wszystkim lekarze pochodzenia polskiego.
Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania służące podnoszeniu jakości oraz dostosowywaniu standardów kształcenia lekarzy do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej, poprzez np. wprowadzenie egzaminu państwowego kończącego staż podyplomowy, ˝akredytację˝ jednostek szkolących, weryfikowanie programów specjalizacji itp., co z pewnością prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.
Minister
Leszek Sikorski
Warszawa, dnia 11 grudnia 2003 r.