IV kadencja

Interpelacja w sprawie nieuzasadnionych zarzutów opolskiej prokuratury wobec byłego burmistrza Nysy Janusza Sanockiego

Interpelacja nr 10508

do ministra sprawiedliwości

w sprawie nieuzasadnionych zarzutów opolskiej prokuratury wobec byłego burmistrza Nysy Janusza Sanockiego

   Szanowny Panie Ministrze! W dniu 7 lipca 2005 r. prokuratura opolska postawiła byłemu burmistrzowi Nysy Januszowi Sanockiemu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 271 § 1 - narażenia na straty gminy oraz poświadczenia nieprawdy w związku z wykorzystaniem dotacji przy usuwaniu skutków powodzi.

   Chodziło o budowę budynku przeznaczonego pierwotne na siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego, Biblioteki oraz artystycznego salonu wystawowego. Umowa gminy Nysa z Rządem RP o dotacji została zawarta w lipcu 1998 r. Budowa trwała do końca 2000 r., została zakończona i rozliczona bez zastrzeżeń. Cztery miesiące po zakończeniu i rozliczeniu budowy, w kwietniu 2001 r., Rząd RP podjął decyzję o utworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Wówczas Rada Miejska w Nysie zadecydowała o przekazaniu budynku na rzecz PWSZ, czyli na rzecz Skarbu Państwa. Jeszcze w trakcie budowy, zanim zapadła rządowa decyzja o utworzeniu PWSZ, Rada Miejska w Nysie oraz kierowany przez burmistrza Janusza Sanockiego zarząd uznał, iż bardziej celowe byłoby wykorzystanie budynku jako budynku dydaktycznego szkoły wyższej, i podjął stosowne decyzje, prowadząc inwestycję w sposób racjonalnie przygotowujący obiekt do funkcji dydaktycznej. Nie budziło to zastrzeżeń Rządu, bo też nie wykluczało pierwotnej funkcji budynku. Gmina była też upoważniona do dysponowania budynkiem po jego wybudowaniu - w dowolny sposób.

   Dzięki decyzjom burmistrza Sanockiego PWSZ w Nysie mogła podjąć działalność 1 października 2001 r., bez zbędnych nakładów na adaptację i przeróbki budynku. Ocenia się, że gdyby tych decyzji nie podjął, na przebudowę budynku należałoby wydać ponad pół miliona zł. Teraz za racjonalne i oszczędne działanie Januszowi Sanockiemu prokuratura stawia zarzuty.

   W Nysie panuje powszechne oburzenie na działanie opolskiej prokuratury, tym bardziej że PWSZ w Nysie cieszy się dobrą opinią studentów; wielu młodych ludzi, w tym dotkniętych bezrobociem i biedą, nie mogłoby pozwolić sobie na studia, gdyby ta placówka nie istniała. Stawianie zarzutów w sprawie, w której nie tylko nie występuje żadna szkoda, a wręcz działanie Sanockiego przyniosło wymierne korzyści i przyczyniło się do terminowego otwarcia placówki, jest szczególnie bulwersujące. Społeczeństwo Nysy jednoznacznie ocenia negatywnie działanie opolskiej prokuratury.

   Obecnie Janusz Sanocki jest przewidywany jako kandydat Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Senatu z woj. opolskiego i w okresie przedwyborczym pojawia się zarzut prokuratury o przestępstwo polegające na wybudowaniu w sposób oszczędny i racjonalny budynku, przekazanego następnie na rzecz Skarbu Państwa.

   W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy postawienie zarzutów byłemu burmistrzowi Nysy za to, że racjonalnie i oszczędnie wybudował budynek służący dzisiaj PWSZ potwierdza tezę, że opolska prokuratura działa na zlecenie lokalnych działaczy SLD, czy też jest dowodem elementarnego braku kompetencji tego ważnego organu państwa w woj. opolskim?

   2. Czy prokuraturze opolskiej nie chodzi o wyeliminowanie Pana Sanockiego, który kandyduje do Senatu RP?

   3. Czy Pan Sanocki nie naraził się zbytnio działaczom SLD, wytykając im oczywiste błędy i nadużycia?

   4. Dlaczego wszczyna się postępowanie przeciw Panu Sanockiemu, który przyczynił się do powstania nowych miejsc pracy w PWSZ, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy?

   5. Jaka jest hierarchia przy podejmowaniu postępowań przygotowawczych? W przypadku Pana Sanockiego, dzięki któremu Nysa ma okazały budynek, wszczyna się postępowanie, natomiast prokuratura nie podejmuje czynności w przypadku ewidentnego zmarnotrawienia pieniędzy przy budowie wiaduktu w Dobrodzieniu, czy też przeniesienia na rzecz Skarbu Państwa własności akcji imiennych spółki akcyjnej Daewoo FSO Motor w zamian za zaległości podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych w kwocie 634 586 607 zł?

   Z poważaniem

   Poseł Zenon Tyma

   Nysa, dnia 21 lipca 2005 r.