IV kadencja
Interpelacja nr 784
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie zmiany sposobu podziału dotacji celowej ze środków budżetu państwa na dofinansowanie domów pomocy społecznej
Szanowny Panie Ministrze! Podział dotacji dla domów pomocy społecznej, dokonywany zgodnie z ustaloną średnią wojewódzką dotacją na jednego mieszkańca domu pomocy społecznej, jest przyczyną różnic między województwami w zakresie poziomu świadczonych usług w tych domach.
Przyjęty w projekcie budżetu na rok 2002 sposób dotacji dla domów pomocy społecznej nadal je różnicuje, krzywdząc tym samym placówki nisko dotowane. Z zestawienia dotacji w 2000 r. i 2001 r. dla szesnastu województw wynika jasno, że woj. lubuskie otrzymuje jedną z dwóch najniższych dotacji w Polsce. Niesprawiedliwy sposób finansowania przez budżet państwa domów pomocy społecznej w woj. lubuskim przyczynia się do pogłębiania różnic w zakresie świadczonych usług w stosunku do województw wysoko dotowanych. Bezprzedmiotowe jest proponowanie walki z problemami finansowymi przez oszczędności typu - redukcja personelu, gdyż wiąże się to z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców aktualnie przebywających w domach pomocy.
W związku z przedstawioną powyżej sytuacją pragnę zadać panu ministrowi następujące pytania, oczekując odpowiedzi, która będzie przedstawiała koncepcje zgodne z art. 2 i 32 Konstytucji RP, zapewniające obywatelom równe traktowanie oraz sprawiedliwość społeczną:
1. Czy przyjęty w projekcie budżetu na 2002 r. sposób dotacji dla domów pomocy społecznej można uznać za sprawiedliwy i społecznie uzasadniony?
2. Czy będą i mogą być podjęte działania, które zmieniałyby sposób dotacji dla domów pomocy społecznej, ze średniej wojewódzkiej dotacji na jednego mieszkańca, na średnią krajową dotacji? Jakie rząd proponuje działania w celu udzielenia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują?
Z poważaniem
Poseł Stanisław Gudzowski
Warszawa, dnia 28 lutego 2002 r.