IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach

Odpowiedź ministra zdrowia

na interpelację nr 5693

w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach

   Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma Pana Marszałka dotyczącego interpelacji Pana Posła Tadeusza Wojtkowiaka w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda w basenach i pływalniach, uprzejmie informuję, iż organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą kontrolę jakości wody w basenach i w pływalniach na podstawie następujących przepisów prawa:

   1) ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, z późn. zm.), w której jest mowa o zakresie prowadzonego nadzoru przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nad higieną wypoczynku i rekreacji oraz zapobieganiem i zwalczaniem chorób,

   2) ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz.U. Nr 126, poz. 1384, z późn. zm.), określającej między innymi zasady i tryb postępowania w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych i zakażeń u ludzi.

   Przywołane przez Pana Posła rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2000 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach, oraz zasad sprawowania kontroli jakości wody przez organy Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. Nr 82, poz. 937) utraciło moc z wejściem w życie nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. Nr 203, poz. 1718).

   Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2000 r. zostało wydane na podstawie art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne, która uległa nowelizacji i zapisy w art. 106 przestały być aktualne, jednoczenie została wydana ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Nr 72, poz. 747), która w art. 13 nałożyła na Ministra Zdrowia obowiązek wydania rozporządzenia określającego warunki sanitarnohigieniczne, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, nie nakładając obowiązku określenia warunków, jakim powinna odpowiadać woda wykorzystywana w basenach i pływalniach.

   Reasumując, jak wynika z zapisów prawa, brak jest obecnie jednoznacznej delegacji dla Ministra Zdrowia do wydania rozporządzenia, w którym zostałyby określone warunki, jakim powinna odpowiadać woda w basenach i pływalniach. Jednakże według opinii prawników wydaje się możliwe określenie tych wymagań na podstawie delegacji zawartej w art. 50 ust. 2a ustawy z dnia 28 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.), na mocy której Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, warunki sanitarnohigieniczne obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasady sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem.

   Innym rozwiązaniem może być uregulowanie przedmiotowej kwestii w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

   Biorąc pod uwagę zagrożenia zdrowotne, jakie mogą wyniknąć z braku odpowiedniego przepisu określającego wartości wskaźników, jakie mogą być obecne w wodach basenowych i pływalniach, podnoszone przez Pana Posła, uprzejmie informuję Pana Marszałka, że Główny Inspektorat Sanitarny jest w trakcie przygotowywania założeń do rozporządzenia, które regulowałoby te kwestie, i w roku 2004 planowane jest prowadzenie prac legislacyjnych w tym zakresie.

   Z poważaniem

   Minister

   Leszek Sikorski

   Warszawa, dnia 23 grudnia 2003 r.