IV kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 1224
w sprawie polityki kadrowej w okresie pełnienia obowiązków szefa UOP przez Zbigniewa Siemiątkowskiego
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pani poseł Anny Sobeckiej z dnia 23 kwietnia 2002 r. (SPS-0202-1224/02) w sprawie polityki kadrowej w okresie pełnienia obowiązków szefa UOP przez Zbigniewa Siemiątkowskiego, działając z upoważnienia prezesa Rady Ministrów na podstawie art. 121a regulaminu Sejmu, pragnę uprzejmie poinformować, co następuje:
Materia poruszona przez panią poseł Sobecką w jej interpelacji należy według kompetencji określonych w regulaminie Sejmu - ze względu na zachowanie zasady tajności - do Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Doceniając zaangażowanie pani poseł Sobeckiej w rozwijaniu cywilnej i demokratycznej kontroli nad służbami specjalnymi, spróbuję rozwiać jej wątpliwości, przy zachowaniu pewnego stopnia ogólności wypowiedzi, by nie naruszyć ustawy o ochronie informacji niejawnych.
Prawdą jest, że szef kształtuje politykę kadrową swojej jednostki. Jest to jego prawo i obowiązek zarazem. On decyduje, z kim będzie pracował, bo tylko on rozliczany jest za efekty pracy. Prawdą też jest, że skorzystałem z tego prawa. Nie były to jednak decyzje nieprzemyślane i przypadkowe, jak sugeruje pani poseł. Działalność Urzędu Ochrony Państwa oraz jego delegatur była mi znana z racji mego uczestnictwa w pracach sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych III kadencji. Przejmując obowiązki szefa UOP 25 października 2001 r., dysponowałem pełną wiedzą na temat funkcjonowania tej instytucji.
W podejmowaniu decyzji kadrowych istotną rolę odegrali zastępcy szefa UOP oraz szefowie głównych zarządów i biur operacyjnych mianowani na te stanowiska jeszcze przez płk Nowka. Posiadana przez nich wiedza, poparta zgromadzoną dokumentacją, decydowała o takich lub innych decyzjach kadrowych. Pomimo więc zmiany na stanowisku szefa UOP ciągłość personalna kierownictwa została zachowana. Zapewniam panią poseł Sobecką, że procedura wymagana przez Kodeks postępowania administracyjnego przy zmianach personalnych została w pełni zachowana.
Kolejna część pytań dotyczy powołania do służby w UOP żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych. Pragnę przypomnieć, że żołnierzy WSW nie obowiązywała uchwała rządu o weryfikacji kadr byłej SB. Żołnierze WSW przechodzący więc do służby w WSI nie podlegali żadnym procedurom weryfikacyjnym. Szefowie delegatur w Szczecinie, Bydgoszczy i Lublinie to doświadczeni oficerowie kontrwywiadu. Specyfika miejsc, w których pełnią obecnie służbę, wymaga właśnie takiego doświadczenia.
Z wyrazami szacunku
Sekretarz stanu
Zbigniew Siemiątkowski
Warszawa, dnia 16 maja 2002 r.