IV kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie odprowadzania podatku VAT od wpływów z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 1269

w sprawie odprowadzania podatku VAT od wpływów z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem nr SPS-0203-1269/02 z dnia 31.12.2002 r., przy którym zostało przekazane zapytanie pana posła Jakuba Derech-Krzyckiego w sprawie odprowadzania podatku VAT od wpływów z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania, uprzejmie informuję.

   Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 11, poz. 50, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

   Zgodnie z wielokrotnie reprezentowanym w latach ubiegłych stanowiskiem ministra finansów same opłaty za parkowanie, wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wprowadzania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych (DzU nr 51, poz. 608), stanowią zapłatę za usługę udostępniania przez zarządcę drogi publicznej części pasa drogowego dla celów parkingowych. W tej sytuacji, z punktu widzenia wymiaru podatku VAT, omawiana opłata musiała być traktowana jako należność (cena) za usługę parkowania, a nie jako należność o charakterze podatkowym. Z poborem należności podatkowej nie jest bowiem związane żadne świadczenie zwrotne (wzajemne), które z reguły występuje ze strony organów pobierających opłaty. Za niepodatkowym charakterem należności przemawiał również tryb ustalania tej opłaty przyjęty w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (DzU z 2000 r. nr 71, poz. 838, z późn. zm.). Tryb ten nie był adekwatny, z punktu widzenia art. 217 Konstytucji RP, do wymogów stawianych dla należności podatkowych. Stanowisko to podzielił Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 10.12.2002 r. sygn. akt P6/01 nie stwierdził bezpodstawności dotychczasowego poboru opłat za parkowanie i uznał, że mogą one być pobierane na dotychczasowych zasadach do dnia 30 listopada 2003 r.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Jan Czekaj

   Warszawa, dnia 30 stycznia 2003 r.