IV kadencja
Interpelacja nr 4322
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie publicznego formułowania przez urzędników państwowych nieprawdziwych informacji naruszających dobre imię Radia Maryja
Podczas 50. posiedzenia Sejmu w dniu 11 czerwca br. w czasie debaty na temat sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok ubiegły przewodnicząca KRRiT Danuta Waniek oświadczyła, że z raportu przedstawionego członkom tejże rady (nie poinformowała niestety, przez kogo) bardzo wyraźnie wynika, że na antenie Radia Maryja prezentowane są ˝treści antysemickie˝. Niestety, pani minister Waniek nie odpowiedziała na liczne pytania posłów i nie zacytowała żadnego ze sformułowań tego raportu, a tym bardziej żadnego z owych ˝antysemickich treści˝, prezentowanych ponoć na antenie Radia Maryja. Przewodnicząca KRRiT zapowiedziała jednak, że dostarczy zainteresowanym posłom stosowne materiały (str. 46 Sprawozdania Stenograficznego z 50. posiedzenia Sejmu RP). Niestety, do dnia dzisiejszego tego nie uczyniła.
W związku z publicznym, choć niedokonanym wprost postawieniem przez wysokiego urzędnika państwowego zarzutu tej katolickiej rozgłośni zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:
1) Czy wysocy urzędnicy RP mają prawo oskarżać, bez podania żadnych dowodów na poparcie swych twierdzeń, dowolną instytucję, organizację czy inny podmiot o działalność zakazaną prawem?
2) Jakie są lub będą prawne konsekwencje wypowiedzi przewodniczącej KRRiT?
3) Jakie konkretnie wypowiedzi na antenie Radia Maryja zostały uznane przez autorów wspomnianego przez przewodniczącą KRRiT raportu za antysemickie?
Znamienny wydaje się fakt, że wspomniana wypowiedź p. Danuty Waniek padła na zakończenie bardzo długiej odpowiedzi na temat Fundacji Lux Veritatis i powołanej przez nią katolickiej Telewizji Trwam. ˝Problem˝, który przewodnicząca KRRiT zasygnalizowała, polegał na tym, że żadna z wątpliwości co do finansowej strony przedsięwzięcia, które artykułowali członkowie Krajowej Rady, nie była wystarczająca do odmówienia koncesji na nadawanie satelitarnego programu telewizyjnego. I nie mogła być wystarczająca, bo wniosek złożony przez Fundację Lux Veritatis przygotowany został poprawnie i zgodnie z polskim prawem. Stąd też rozgoryczenie p. Danuty Waniek, która wykorzystała pytanie jednej z posłanek, by zaatakować patriotyczny i katolicki podmiot medialny, a mianowicie Radio Maryja.
Forma tego ataku znana jest od lat i polega na bezpodstawnym oskarżaniu przeciwników politycznych czy adwersarzy w debacie publicznej o antysemityzm, który to zarzut ma zdyskredytować stronę oskarżoną w oczach opinii publicznej i skończyć niewygodną - z racji nie dość przekonywającego zasobu posiadanych przez stronę oskarżającą argumentów - debatę. Idzie o przeniesienie dyskusji ze sfery argumentów racjonalnych i faktów w sferę insynuacji i emocji, w której lepiej porusza się nie ten, po którego stronie jest racja, ale ten, kto lepiej potrafi grać na uczuciach tłumu.
Poseł Stanisław Papież
Kraków, dnia 16 lipca 2003 r.