IV kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 2035
w sprawie funkcjonowania Krajowej Spółki Cukrowej ˝Polski Cukier˝
W związku z zapytaniem p. Posła Tomasza Markowskiego z dnia 29 lipca 2003r. w sprawie funkcjonowania Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu, sygn. SPS-0203-2035/03, uprzejmie informuję, że:
Ad 1. Dwóch byłych członków Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej SA od momentu ich odwołania z pełnionych funkcji wykazywało niezdolność do pracy spowodowaną chorobą - Pan Andrzej Sławuta do chwili obecnej i Pan Benedykt Torzewski do 31 lipca 2003 r. W świetle zawartych umów o pracę osoby te są aktualnie pracownikami Krajowej Spółki Cukrowej SA. W celu uregulowania kwestii korzystania z mienia spółki przez ww. pracowników po ich odwołaniu ze składu Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. podejmowano liczne działania. W ich wyniku znaczna część mienia spółki została zwrócona. Natomiast z przyczyn nieleżących po stronie Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej SA nie nastąpiło jeszcze całkowite rozliczenie kosztów użytkowania ww. mienia przez poszczególnych pracowników, na zasadach obowiązujących w Spółce. Dotyczy to korzystania z samochodów do celów niesłużbowych oraz użytkowania telefonów komórkowych do rozmów prywatnych.
Ad 2. Pan Andrzej Sławuta, Prezes Zarządu Mazowiecko-Kujawskiej Spółki Cukrowej SA, a później Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A., m.in. w okresie od 1.10.1997 do 30.09.1998 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Cukrowni ˝Michałów˝ SA z siedzibą w Lesznie koło Błonia. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Cukrowni ˝Michałów˝ SA w dniu 28.07.1999 roku nie podjęło uchwały nr 3 w sprawie udzielenia pokwitowania Zarządowi Spółki z wykonania przez niego obowiązków za okres od 1.10.1997 do 30.09.1998 roku. Protokół Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy tej cukrowni z 28.07.1999 roku nie zawiera uzasadnienia tej decyzji.
Przedstawiciel Skarbu Państwa głosował za podjęciem uchwały w tej sprawie, zgodnie z instrukcją do głosowania. Ocena pracy Zarządu Cukrowni ˝Michałów˝ przez Skarb Państwa była więc pozytywna. Odmienne stanowisko zajął inwestor, główny akcjonariusz Cukrowni ˝Michałów˝, czego skutkiem było niepodjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium.
Ad. 3. W dniu 9 czerwca 2003 roku Sąd Rejonowy w Toruniu Wydział V Gospodarczy wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, w którym zasądzono od KSC SA (jako następcy prawnego Mazowiecko-Kujawskiej Spółki Cukrowej SA) na rzecz powódki Grażyny Szostak kwotę 14 908 zł wraz z odsetkami i kosztami postępowania, w związku z toczącym się postępowaniem karnym przeciwko Panu Andrzejowi Sławucie. W związku z wniesieniem sprzeciwu przez Spółkę wskazany nakaz jest nieprawomocny.
Do chwili obecnej, poza wpisem sądowym od środka odwoławczego w kwocie 228 zł, KSC S.A. nie poniosła w związku ze sprawą jakichkolwiek kosztów.
Podsekretarz stanu
Józef Woźniakowski
Warszawa, dnia 27 sierpnia 2003 r.