IV kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 4571
w sprawie objęcia zasięgiem telewizji regionalnej TVP3 przygranicznych powiatów Suwalszczyzny
W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Jana Zaworskiego z dnia 26.08.2003 r. (znak: MB-0202-4571/03) dotyczącą rozszerzenia zasięgu odbioru programu regionalnego TVP3 na obszar przygraniczny trenów Suwalszczyzny uprzejmie informuję, że przedmiotowa sprawa jest złożona i wymaga wielorakich zabiegów.
Na podstawie informacji otrzymanych z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Regionalnej Telewizji Polskiej TVP3 i od Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty chciałbym naświetlić aspekty decydujące o możliwości rozszerzenia zasięgu odbioru programów TVP3 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
1. Zgodnie z art. 26 ust. 6 pkt. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji priorytet w zapewnieniu pokrycia terytorium całego kraju posiadają programy TVP1 i TVP2, które w chwili obecnej nie pokrywają 100% całego kraju. Program regionalny nie posiada takiego priorytetu i jest realizowany w miarę istnienia wolnych częstotliwości.
2. Telewizja Polska S.A. wielokrotnie występowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przydzielenie dla potrzeb programów regionalnych TVP S.A. częstotliwości. Przyczyną braku wolnych częstotliwości jest między innymi fakt wykorzystania części kanałów telewizyjnych przewidzianych dla Polski w porozumieniach międzynarodowych, przez urządzenia nawigacji lotniczej Sił Zbrojnych RP. Termin zwolnienia tych kanałów telewizyjnych jest odległy i przewidziany na rok 2017. Termin ten może ulec skróceniu pod warunkiem pozyskania przez Siły Zbrojne RP środków finansowych z budżetu państwa, które umożliwią wymianę obecnie wykorzystywanych urządzeń nawigacyjnych i tym samym zwolnienie użytkowanych częstotliwości telewizyjnych.
3. W województwie podlaskim tylko Białystok (Telewizyjne Centrum Nadawcze - Krynice) posiada naziemny nadajnik telewizyjny programu TVP3. Powiaty przygraniczne Suwalszczyzny nie są obejmowane zasięgiem naziemnego nadajnika telewizyjnego zlokalizowanego w Białymstoku.
4. Ze względu na położenie powiatów w strefie przygranicznej przydzielenie nowej częstotliwości z przeznaczeniem dla nadajnika telewizyjnego wymaga uzgodnień międzynarodowych. Dowolne przyjęcie wartości częstotliwości i mocy nadajnika wiąże się z wprowadzeniem zakłóceń, a nawet brakiem możliwości odbioru w innych sąsiadujących miejscowościach. Obecnie brak jest możliwości, aby uruchomić nadajnik analogowy dla potrzeb programu TVP3. Nadajnik telewizyjny w Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym Krzemianucha k/Suwałk emituje programy Polskiego Radia, Radia RFM, Radia ZET, Radia Maryja oraz Telewizji Polsat.
5. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokłada wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby w zakresie maksymalnego pokrycia programem regionalnym TVP3 całego obszaru kraju. Każdy wolny kanał jest w pierwszej kolejności analizowany pod kątem wykorzystania przez Telewizję Polską S.A. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest w trakcie przygotowywania założeń do budowy sieci nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej. W pierwszym etapie plan przewiduje powstanie dwóch sieci o zasięgu ogólnokrajowym i dwóch sieci lokalnych opartych na nadajnikach średniej mocy, obejmujących głównie aglomeracje miejskie. Aby móc skoordynować te dwie sieci ogólnokrajowe i sieci lokalne, niezbędne jest zwolnienie kanałów telewizyjnych blokowanych przez MON. Dopiero nowe możliwości techniczne w postaci naziemnej telewizji cyfrowej pozwolą na pokrycie programem regionalnym całych regionów.
6. O znaczeniu programów regionalnych dla odbudowywania więzi społeczno-gospodarczych świadczą liczne interpelacje poselskie, w których posłowie wskazywali konieczność istnienia i odbioru programu regionalnego TVP3. Jednakże brak częstotliwości uniemożliwia pozytywne załatwienie interpelacji. Tylko w sporadycznych przypadkach udało się częściowo załagodzić zaistniałe problemy. W województwie zachodnio-pomorskim uruchomiono nadajniki lokalne w miastach Łobez, Szczecinek, Trzebiatów, Gryfice. Nadajniki te ze względu na małą moc (do 20 W) zapewniają odbiór tylko na terenie miast i ich obrzeży.
7. W miarę pojawiania się nowych informacji (harmonogramów i terminarzy) o możliwościach rozszerzenia zasięgu programów regionalnych TVP S.A. będę na bieżąco informował Pana Marszałka.
Pozostaję w przekonaniu, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan Marszałek za satysfakcjonujące,
łączę wyrazy szacunku
Podsekretarz stanu
Wojciech Hałka
Warszawa, dnia 18 września 2003 r.