IV kadencja

Zapytanie w sprawie sprzecznej z prawem działalności prokuratora Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej Zbigniewa Twardowskiego

Zapytanie nr 835

do ministra sprawiedliwości

w sprawie sprzecznej z prawem działalności prokuratora Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej Zbigniewa Twardowskiego

   Zwracam się z prośbą do pani minister sprawiedliwości i prokuratora krajowego w sprawie działalności sprzecznej z prawem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej Zbigniewa Twardowskiego.

   Otóż:

   I. Prokurator Z. Twardowski w 1995 r. w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego poniósł śmierć kustosz zamku bielskiego Stanisław Pawłowski. Pomimo skierowania do Sądu Rejonowego Wydział II Karny w Dąbrowie Górniczej 7 lat temu aktu oskarżenia o sygnaturze akt II K 1120/01 sprawa ta do dnia dzisiejszego nie zakończyła się wyrokiem. Zmierza więc ona w sposób oczywisty do przedawnienia po to, aby prokurator Z. Twardowski nie został skazany. W tym czasie oskarżony prokurator awansował z prokuratora rejonowego w Cieszynie na prokuratora Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. Po wielokrotnych pismach, skargach do prokuratora apelacyjnego w Katowicach, ministra sprawiedliwości, rzecznika praw obywatelskich, a także premiera RP sprawa została objęta nadzorem administracyjnym ministra sprawiedliwości - pismo nr BM III 3920/2002/R z 25 marca 2002 r. (załączniki), ale bez widocznych efektów. Ministerstwo Sprawiedliwości w ww. piśmie obiecało też zbadać zarzuty pod adresem prokuratury, co dotychczas również nie nastąpiło.*)

   II. Wobec tego samego prokuratura Z. Twardowskiego zostało złożone przeze mnie w dniu 9 listopada 2001 r. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 § 1 i 2 do prokuratora apelacyjnego w Katowicach (załącznik 2).*) Pomimo upływu 7 miesięcy i skarg, w tym do Prokuratury Krajowej z dnia 3 grudnia 2001 r. (załącznik 3)*), premiera RP w dniu 10 grudnia 2001 r. oraz zażalenia z dnia 9 stycznia 2002 r. do ministra sprawiedliwości zgodnie z art. 306 § 3 K.p.k., oraz wieloma innymi skargami do prokuratora apelacyjnego, prokuratora krajowego i premiera RP brak jest decyzji procesowej o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa wobec prokuratora Z. Twardowskiego, do czego zobowiązuje treść art. 305 § 1 K.p.k. Przywołany artykuł nie dopuszcza 7-miesięcznego milczenia, a wręcz nakazuje niezwłoczne wydanie decyzji procesowej. Dodać także należy, iż ww. prokurator jest oskarżany przeze mnie o nadużycie uprawnień funkcjonariusza publicznego z prawdopodobnym uzyskaniem korzyści majątkowej, co tym bardziej powinno zmobilizować prokuratora krajowego do działań zgodnych z Konstytucją RP, jak i art. 305 § 1 K.p.k., a nie przemilczania spraw.

   Wobec powyższych faktów zwracam się z prośbą do pana ministra sprawiedliwości i pana premiera RP o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy prokuratora Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej Z. Twardowskiego obowiązuje:

   - Konstytucja RP (art. 7, 9, 30, 31, a w szczególności art. 32),

   - ustawa o prokuraturze (art. 14. 1 ppkt 2 - iż prokurator powinien być nieskazitelnego charakteru),

   - artykuł 305 § 1 Kodeksu postępowania karnego?

   2. Kto personalnie ochrania przed odpowiedzialnością karną za zabicie S. Pawłowskiego osobę prokuratora Z. Twardowskiego?

   3. Jakie związki łączą odwołanego prokuratora apelacyjnego w Katowicach J. Hoppa z prokuratorem Z. Twardowskim i jego przełożonymi?

   4. Czy oskarżony od 7 lat o spowodowanie wypadku śmiertelnego prokurator Twardowski, którego sprawa rozpoznawana jest przez sąd karny, powinien w ˝nagrodę˝ awansować i w majestacie prawa oskarżać innych, pracując nadal w prokuraturze jako prokurator?

   5. Dlaczego prokurator apelacyjny w Katowicach i prokurator krajowy zgodnie z art. 305 § 1 nie podjęli żadnych czynności służbowych pomimo złożonego 7 miesięcy temu kolejnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez tegoż prokuratora?

   Poseł Stanisław Zadora

   Warszawa, dnia 24 maja 2002 r.