IV kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 3388
w sprawie zmian dotyczących usług pocztowych dla niewidomych
W związku z nadesłaną przy piśmie z dnia 11 kwietnia 2003 r., znak: SPS-0202-3388/03, interpelacją posłanek Marii Zbyrowskiej i Wandy Łyżwińskiej, w sprawie zmian w zakresie nadawania przesyłek dla ociemniałych, zaproponowanych w projekcie ustawy o usługach pocztowych, chciałbym przedstawić, co następuje:
Aktualnie na podstawie § 33 ust. 6 rozporządzenia ministra łączności z dnia 15 marca 1996 r. w sprawie warunków korzystania z usług pocztowych o charakterze powszechnym (DzU nr 40, poz. 173) nadawca przesyłki dla ociemniałych umieszcza na stronie adresowej tej przesyłki numer legitymacji członkowskiej Polskiego Związku Niewidomych.
W trakcie prac nad projektem ustawy o usługach pocztowych uznano, że konieczna jest zmiana dotychczasowego stanu prawnego w przedmiotowym zakresie. Przyjęto, iż legitymacja Polskiego Związku Niewidomych nie może stanowić dokumentu, na podstawie którego będą przyznawane uprawnienia do nadawania zwolnionych z opłat pocztowych przesyłek dla ociemniałych. Kierowano się przede wszystkim konstytucyjną zasadą równego traktowania obywateli, która - biorąc pod uwagę, że przynależność do Polskiego Związku Niewidomych nie jest i nie może być obowiązkowa - byłaby naruszona poprzez pozbawienie części osób niewidomych lub ociemniałych, pozostających poza związkiem, uprawnienia, które powinno przysługiwać tylko i wyłącznie ze względu na określony rodzaj niepełnosprawności. Ponadto prawo nadawania zwolnionych z opłat pocztowych przesyłek dla ociemniałych, zgodnie z intencją projektodawców, powinno przysługiwać (zresztą jest tak również w chwili obecnej) tylko osobom niewidomym i ociemniałym, podczas gdy przynależeć do Polskiego Związku Niewidomych mogą również osoby cierpiące na inne schorzenia narządu wzroku, np. niedowidzące lub słabowidzące. Należy też pamiętać, że Polski Związek Niewidomych nie jest jedyną organizacją zrzeszającą osoby niewidome i ociemniałe. Na terenie kraju funkcjonuje jeszcze kilka innych tego typu organizacji. Orzeczenie właściwego organu orzekającego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku jest natomiast dokumentem, który posiada każda osoba niewidoma lub ociemniała, a jednocześnie dokument ten precyzyjnie określa stopień i przyczynę niepełnosprawności.
Analizowana jest także możliwość dokonywania przez właściwy organ wpisu do legitymacji związku. Prowadzone są w tej sprawie konsultacje z ministrem spraw wewnętrznych i administracji - po ustaleniu stanowiska odpowiednie zmiany zostaną wprowadzone do projektu ustawy.
Przedstawiając powyższe, wyrażam nadzieję, że wyjaśnienia moje zostaną przyjęte ze zrozumieniem przez środowisko osób niewidomych i ociemniałych. W istocie bowiem propozycja nowego rozwiązania legislacyjnego w zakresie dokumentowania uprawnienia do nadawania zwolnionych z opłat pocztowych przesyłek dla ociemniałych ma służyć pełnemu i pozbawionemu jakiejkolwiek dyskryminacji zapewnieniu interesów tych osób.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Krzysztof Heller
Warszawa, dnia 29 kwietnia 2003 r.