IV kadencja

Interpelacja w sprawie ujednolicenia stawki podatku VAT na nawozy

Interpelacja nr 8115

do ministra finansów

w sprawie ujednolicenia stawki podatku VAT na nawozy

   Szanowny Panie Ministrze! Z przykrością informuję, że ostatnio otrzymuję skargi i prośby (zarówno od firm handlowych, jak też od rolników) o wyjaśnienie wątpliwości związanych ze stawką podatku VAT na nawozy.

   W załącznikach do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970) zapisano, że preferencyjną stawkę podatku VAT stosuje się dla:

   - nawozów potasowych, mineralnych lub chemicznych z wyłączeniem chlorku potasowego,

   - nawozów azotowych, mineralnych lub chemicznych, z wyłączeniem amidów kwasów alifatycznych i ich pochodnych, związków azotu oraz cyjanamidu wapniowego,

   - nawozów, gdzie indziej niesklasyfikowanych, z wyłączeniem związków azotu oraz nawozów naturalnych.

   Takie zapisy doprowadziły do sprzecznych opinii urzędów celnych i skarbowych, które dla tych samych towarów nakazują stosowanie różnych stawek podatku VAT. Dosłowne zastosowanie ww. przepisów pozwala bowiem zastosować 22-procentową stawkę podatku dla wszystkich nawozów zawierających związki azotu oraz na sól potasową - importowaną jako chlorek potasu. W takim przypadku ze stawki preferencyjnej wyłączone byłoby ponad 90% nawozów. Jest to w sposób oczywisty sprzeczne z dążeniami naszego rządu, który wynegocjował z Unią Europejską prawo do przejściowego okresu, w którym stosowana będzie 3-procentowa stawka podatku VAT na nawozy, oraz doprowadził do zawieszenia ceł antydumpingowych na chlorek potasu i saletrę amonową importowane do Polski z krajów WNP, by poprawić konkurencyjność polskiego rolnictwa.

   W 2003 r. Ministerstwo Finansów, interpretując identycznie brzmiące przepisy, stwierdziło, że wyłączenie dotyczyło jedynie substancji chemicznych wykorzystywanych poza rolnictwem, zaś dla nawozów (nawet zawierających azot oraz dla soli potasowej klasyfikowanej niegdyś pod kodem SWW 1231-3) należy nadal stosować preferencyjną stawkę podatku VAT. Wobec faktu, że treść przepisów nie uległa zmianie, wydaje się oczywiste, iż interpretacja ta odnosi się również do aktualnie obowiązujących przepisów.

   O ile mi wiadomo również Ministerstwo Rolnictwa wypowiadało się w przedmiotowej sprawie, podkreślając potrzebę objęcia preferencyjną stawką podatku VAT m.in. chlorku potasu wykorzystywanego w rolnictwie jako nawóz (pod nazwą sól potasowa).

   Panie Ministrze! W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jakie stawki podatku VAT należy stosować dla nawozów?

   Poseł Olgierd Poniźnik

   Gryfów Śląski, dnia 2 września 2004 r.