IV kadencja
Odpowiedź ministra obrony narodowej
na zapytanie nr 803
w sprawie szkodliwości emisji promieniowania wojskowych urządzeń radiolokacyjnych w Pietrzykowicach koło Wrocławia
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Janusza Dobrosza w sprawie szkodliwości emisji promieniowania wojskowych urządzeń radiolokacyjnych w Pietrzykowicach koło Wrocławia (803), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Na wstępie pozwolę sobie poinformować, iż decyzją lokalizacyjną Komisji Planowania przy Radzie Ministrów nr 02/78 z dnia 10 stycznia 1978 r. została utworzona strefa ochronna obiektu technicznego zlokalizowanego na terenie gminy Kąty Wrocławskie. Przedmiotowa strefa obejmuje obszar zakazany, leżący w graniach administracyjnych terenu stanowiącego własność skarbu państwa i będącego w zarządzie Ministerstwa Obrony Narodowej. W jej skład wchodzi również zewnętrzna strefa ochronna - uciążliwa dla terenów sąsiadujących z obiektem wojskowym. Stanowi ona rejon ograniczonych praw rzeczowych właścicieli i składa się z pasa obszaru przyległego do obiektu, wyłączonego z inwestowana celem utrudnienia penetracji i podsłuchu. W granicach tego pasa zabrania się wznoszenia zabudowy stałej i tymczasowej, organizowania ośrodków wczasowych, obozowisk, kempingów itd. dla turystów zagranicznych. Ponadto w skład omawianej strefy wchodzi pas ograniczeń budownictwa wysokościowego i przemysłowego. Jest to obszar ograniczeń inwestowania, w odniesieniu do którego obowiązują uzgodnienia w zakresie wznoszenia obiektów wysokościowych, linii energetycznych wysokiego napięcia, masztów radiostacji, wież, kominów itp., których wysokość lub oddziaływanie zakłócające może ograniczyć możliwości bojowe obiektu. W granicach tego pasa wydanie zgody na lokalizację zabudowy stałej lub tymczasowej powinno być uzgodnione z właściwymi organami wojskowymi. Dopuszczalną wysokość zabudowy w granicach tego pasa określa się na podstawie wykresu znajdującego się na mapie, stanowiącej załącznik do decyzji.
Strefa ochronna została wprowadzona w celu zabezpieczenia pełnego wykorzystania funkcji obiektu, wyeliminowania możliwości zakłóceń, zapewnienia bezpieczeństwa ludności oraz zagwarantowania ochrony obiektu przed bezpośrednim wglądem, penetracją i podsłuchem. O ustanowieniu omawianych stref oraz istniejących ograniczeniach w zabudowie Urząd Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich został poinformowany zarówno na etapie sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta, jak i przy uzgadnianiu zabudowy indywidualnej.
Niech wolno mi będzie zauważyć, iż Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej jest jedynie instytucją opiniującą. Nie rozstrzyga natomiast w sprawach wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania oraz pozwolenia na budowę. Wszystkie inwestycje prywatne w rejonie Pietrzykowic opiniowane były przez Dowództwo WLOP tylko w zakresie zabudowy ze względu na fakt, iż zlokalizowane są w pasie ograniczeń wysokościowych. Stosunkowo niewielka odległość od obiektu wojskowego powodowała, iż dopuszczalna wysokość większości z nich ograniczona była do zabudowy parterowej. Uzależnione jest to od ukształtowania terenu i wysokości projektowanego budynku.
W związku z powyższym na etapie projektowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania, przed sporządzeniem dokumentacji technicznej (uwzględniającej m.in. wysokość posadowienia, określenie, czy budynek będzie posiadał poddasze użytkowe itp.) nie można zająć jednoznacznego stanowiska w stosunku do konkretnej inwestycji. Dowództwo WLOP, opiniując przesyłane przez urząd gminy projekty ˝decyzji o zabudowie i zagospodarowaniu˝ wyrażało więc stanowisko ˝o dopuszczalności wyłącznie zabudowy parterowej˝ lub też określało lokalizację ˝za niewskazaną˝. Stanowiska te nie są ze sobą sprzeczne, jak sugeruje autor artykułu pt. ˝W cieniu radarów˝, a w ślad za nim pan poseł Janusz Dobrosz, gdyż nie uniemożliwiają zabudowy działek. Wskazują jedynie na ograniczenia, jakie wynikają z obowiązujących stref ochronnych.
Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania wydaje natomiast urząd gminy, a o dalszej inwestycji, po uwzględnieniu zawartych w niej zastrzeżeń, rozstrzyga bezpośrednio sam zainteresowany. W wydawanych przez urząd gminy decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania każdorazowo zawarty jest wymóg uzgodnienia przez inwestora z Dowództwem WLOP projektu technicznego w zakresie lokalizacji budynku i jego wysokości. Dowództwo na tym etapie opiniowania ostatecznie i jednoznacznie precyzuje swoje stanowisko w stosunku do konkretnej inwestycji w zakresie dopuszczalnej wysokości. Opinie Dowództwa WLOP zawierające określenie, że dana lokalizacja ˝nie jest wskazana˝ Urząd Gminy Kąty Wrocławskie uznał za negatywne, zrzucając z siebie odpowiedzialność za ewentualne problemy, jakie mogą występować przy uzgadnianiu projektu technicznego ze względu na dopuszczalną wysokość zabudowy.
Niemniej jednak zarówno treść zapytania pana posła Janusza Dobrosza, jak i artykuł zamieszczony w dzienniku ˝Słowo Polskie˝ oraz korespondencja Urzędu Gminy w Kątach Wrocławskich z Dowództwem WLOP nawiązuje bezpośrednio do emisji promieniowania szkodliwego dla zdrowia ludzi przez obiekty wojskowe i zasięgu jego oddziaływania, tłumacząc tym ˝sprzeczne˝ opinie w zakresie możliwości inwestowania. Tymczasem żadna z opinii uznanych za ˝negatywne˝ nie zawierała takiej argumentacji. Wszelkie ograniczenia w nich zawarte dotyczą jedynie dopuszczalnej wysokości zabudowy. Jednakże w celu rozwiązania wszelkich wątpliwości w powyższej sprawie jeszcze w bieżącym roku przeprowadzone zostaną stosowne badania dotyczące oddziaływania obiektu wojskowego na środowisko w zakresie promieniowana szkodliwego dla zdrowia i życia ludzi.
Przekazując powyższe, niech wolno mi będzie wskazać, iż Dowództwo WLOP, opiniując projekty decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania dla inwestycji prywatnych, kierowało się i nadal będzie się kierować potrzebą zabezpieczenia interesów resortu obrony narodowej, w tym przede wszystkim uniknięcia roszczeń odszkodowawczych właścicieli nieruchomości. Pozwolę sobie żywić zatem nadzieję, że zarówno pan marszałek, jak i pan poseł Janusz Dobrosz przyjmą udzieloną odpowiedź ze zrozumieniem.
Łączę wyrazy szacunku
Minister
Jerzy Szmajdziński
Warszawa, dnia 25 lipca 2002 r.