IV kadencja
Odpowiedź ministra gospodarki i pracy
na zapytanie nr 3426
w sprawie odebrania przedsiębiorstwom branży rolno-spożywczej dotacji na promocję swoich wyrobów na targach zagranicznych
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie Pani Poseł Anny Górnej-Kubackiej, przysłane przy piśmie Pana Marszałka z dnia 12 października 2004 r., znak SPS-0203-3426/04, w sprawie zamieszczenia przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy na listach targów objętych refundacją niektórych imprez rolno-spożywczych, przedstawiam stanowisko w powyższej sprawie:
W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw lata 2004-2006 (SPO-WKP) zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt a Rozporządzenia Komisji Europejskiej Nr 70/2001 z dnia 21 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw wsparcie dla przedsiębiorców nie może być udzielane na projekty dotyczące działalności w zakresie produkcji, przetwarzania i marketingu produktów wyszczególnionych w Załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Ponadto zgodnie z art. 2 ust. 3 Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwarzaniem i marketingiem produktów rolnych jako przetwarzanie należy rozumieć: ˝działania prowadzone na produkcie rolnym powodujące, iż produkt końcowy pozostaje nadal produktem rolnym˝. Mając powyższe na uwadze, możliwość wsparcia finansowego w ramach SPO-WKP uzależniona jest od rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców. Wsparcie dla działań przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie produkcji, przetwarzania i marketingu produktów rolnych opisanych w Załączniku I może nastąpić jedynie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Dając możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego przedsiębiorcom zajmującym się produkcją, przetwarzaniem i marketingiem produktów spożywczych niebędących jednocześnie produktami rolnymi w rozumieniu przepisów unijnych, Departament Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu (DZE) w Ministerstwie Gospodarki i Pracy objął niektóre targi rolno-spożywcze listą dofinansowań.
Określając listy targów i wystaw objętych dofinansowaniem na lata 2005-2006 DZE dokonał znacznej ich rekonstrukcji. O ile w roku 2004 wsparciem finansowym objętych zostało 114 imprez wystawienniczych, z czego 20,3% stanowiły targi rolno-spożywcze, o tyle w 2005 r. na ogólną liczbę 344 targów i wystaw objętych wsparciem finansowym 8,6% stanowią imprezy o charakterze rolno-spożywczym.
Przedstawiając powyższe, pragnę jednocześnie uściślić informację zawartą w interpretacji poselskiej, jakoby Targi ˝Fruit Logistica˝ figurowały na liście dofinansowań. Wspomniane targi nie zostały umieszczone na liście dofinansowań, natomiast znalazły się na niej targi ˝Grune Woche˝, które obejmują szerszą niż ˝Fruit Logistica˝ branżę asortymentową, a odbywają się również na początku roku w Berlinie.
Z poważaniem
Minister
Jerzy Hausner
Warszawa, dnia 29 października 2004 r.