IV kadencja

Interpelacja w sprawie ograniczenia finansowania przez MENiS specjalistycznych czasopism dla dzieci i młodzieży niewidomych i słabowidzących

Interpelacja nr 10224

do ministra edukacji narodowej i sportu

w sprawie ograniczenia finansowania przez MENiS specjalistycznych czasopism dla dzieci i młodzieży niewidomych i słabowidzących

   Panie Ministrze! Z olbrzymim niepokojem przyjąłem informację prasową oraz sygnały od zrozpaczonych rodziców dzieci i młodzieży niewidomej i słabowidzącej, że z przyczyn finansowych ci najbardziej pokrzywdzeni przez los młodzi obywatele Rzeczypospolitej Polskiej z dnia na dzień mają być pozbawieni jedynego źródła wiedzy pisanej.

   Chodzi o dwa, dotychczas w całości finansowane z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu czasopisma ˝Promyczek˝ i ˝Światełko˝ w dostępnym dla nich piśmie brajlowskim oraz w wersji czarnodrukowej - dostosowanej do potrzeb wzrokowych dzieci słabowidzących.

   Informacje prasowe i sygnały rodziców potwierdził w rozmowie telefonicznej Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych, że w miejsce dotychczas pełnego finansowania tych wydawnictw w roku bieżącym Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przyznało kwotę 155 tysięcy złotych, to jest około 1/3 potrzebnych środków, a decyzję w tej sprawie przekazano zainteresowanym w maju.

   W następstwie tego praktycznie z dnia na dzień, jeśli MENiS nie zmieni swej decyzji, już w bieżącym miesiącu niewidome dzieci oraz słabowidzący mogą być pozbawione ważnej pomocy edukacyjnej i wychowawczego, jedynego w ich przypadku możliwego do wykorzystania ˝okienka na świat˝.

   W związku z tym, w niniejszej interpelacji zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

   1. Jakie były przyczyny tak drastycznego i tak nagłego ograniczenia środków na wydawanie przez Polski Związek Niewidomych specjalistycznych czasopism ˝Promyczek˝ i ˝Światełko˝ drukowanych w wersji brajlowskiej i czarnodrukowej - dostosowanej do potrzeb wzrokowych dzieci słabowidzących?

   2. Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu właściwie oceniło przewidywane skutki społeczne i wychowawcze swej decyzji? I czy zamierza dostrzec zasadne argumenty podniesione przez Polski Związek Niewidomych i zmienić swą decyzję na korzyść dzieci najbardziej przez los poszkodowanych? Względnie w jaki inny sposób MENiS zamierza pomóc w rozwiązaniu tego problemu?

   Panie Ministrze! Proszę, nie odmawiajmy pomocy najbardziej poszkodowanym przez los. Te doraźne i pozorne oszczędności budżetowe sa zbyt kosztowne społecznie.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Stanisław Żelichowski

   Warszawa, dnia 1 czerwca 2005 r.