IV kadencja

Interpelacja w sprawie komercjalizacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Interpelacja nr 5838

do ministra zdrowia

w sprawie komercjalizacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej

   Szanowny Panie Ministrze! Mizeria polskiej służby zdrowia jest powszechnie znana, tak samo jak zdolność naszych szpitali do nieustannego wpadania w długi. Sposobem na walkę z tym zjawiskiem ma być przekształcanie zakładów opieki zdrowotnej w spółki użyteczności publicznej, działające na zasadach Kodeksu handlowego. To oznacza, że podobnie jak zwykła firma mogą upaść i zostać zamknięte.

   Sami zainteresowani, czyli dyrektorzy szpitali i pielęgniarki w nich pracujące, nie są zachwyceni pomysłem ministerstwa. Żeby ZOZ przekształcić, trzeba najpierw go rozwiązać i wypowiedzieć umowy pracownikom. Nie wiadomo, czy w nowej firmie znajdą zatrudnienie wszyscy starzy pracownicy. Nie wiadomo też, jakie będą zarobki przyjętych do pracy w skomercjalizowanych zakładach. Obawom pielęgniarek trudno się dziwić - w skomercjalizowanych zakładach nie obowiązywałaby tzw. ustawa 203, która zobowiązuje dyrektorów do wypłaty 203- złotowych podwyżek.

   Ze względu na powyższe oraz mając na uwadze dobro naszych szpitali, pragnę zadać Panu Ministrowi pytania, na które oczekuję odpowiedzi:

   1. Czy nasze państwo ma dość pieniędzy, aby wszystkie ZOZ-y skomercjalizować?

   2. Czy wszyscy zatrudnieni w obecnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej zostaną zatrudnieni w spółkach użyteczności publicznej?

   3. Czy w razie upadku spółek użyteczności publicznej mieszkańcy naszego kraju zostaną bez opieki zdrowotnej?

   Z poważaniem

   Poseł Adam Ołdakowski

   Bartoszyce, dnia 2 grudnia 2003 r.