IV kadencja

Interpelacja w sprawie działalności niektórych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń

Interpelacja nr 9574

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie działalności niektórych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń

   Panie Premierze! Powstające szczególnie w okresie ostatnich kilkunastu lat różne organizacje pozarządowe i stowarzyszenia prześcigają się w głoszeniu swych dobroczynnych celów.

   Niektóre z tych celów mają charakter działalności doraźnej, zamkniętej realizacją w krótkim terminie, inne są długofalowe. Niezależnie od rodzaju celów na swoją działalność organizacje te muszą mieć fundusze.

   Pozyskiwanie funduszy odbywa się przede wszystkim poprzez szeroko pojęty sponsoring, tj. zwracanie się do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji, organów rządowych i osób prywatnych o finansowe wsparcie prowadzonej działalności.

   Niektóre z tych organizacji znalazły jednak zgoła inny sposób pozyskiwania funduszy na swoją działalność - jest to droga sprzeciwu!

   Organizacje występują z całą stanowczością i determinacją przeciwko np. budowie w pewnym miejscu usypiska śmieci, argumentując to szkodliwością dla walorów krajoznawczych i turystycznych otoczenia, innym razem budowie zbiornika retencyjnego, bowiem zniweczy to istniejące od dawna sprzyjające warunki rozwoju i wegetacji unikalnych w skali kraju i regionu okazów przyrody, jeszcze innym razem powstaniu czy budowie zakładów przemysłowych, zakładów przetwórstwa itp., bowiem będzie to uciążliwość dla jakiejś grupy społecznej lub skupiska ludzkiego.

   Organizacje te i ich działacze w swoim sprzeciwie, czasem nawet pieniackim sprzeciwie, potrafią angażować dla rzekomo słusznej sprawy wszelkie dostępne środki propagandowe, ludzi pewnego otoczenia, czasem media, nadając wielki rozgłos swej działalności i sprawie.

   Kiedy inwestor, uzasadniając celowość i korzyści płynące z proponowanego przedsięwzięcia, występuje na drogę arbitrażu i uzgodnień uzupełniających przedsięwzięcie, oferując nadto dotacje na cele dobroczynne, ci zacietrzewieni przeciwnicy przedsięwzięcia skwapliwie rezygnują ze sprzeciwu, przyjmując ochoczo kwoty dotacji na potrzeby własne organizacji.

   Ten proceder postępowania dla uzyskiwania funduszy jest niemal powszechnie stosowany przez organizacje pozarządowe i niektóre fundacje.

   Proceder ten zarówno w odczuciu społecznym, jak i świetle prawa polega na wyłudzaniu pieniędzy poprzez sztuczne wytwarzanie barier, wykorzystując społeczne zaangażowanie ludzi nieświadomych ukrytych dążeń kierownictwa tych organizacji.

   Przedstawiając proceder pozyskiwania funduszy przez liczne organizacje pozarządowe w kraju, proszę o udzielenie odpowiedzi na poniżej zamieszczone pytania:

   1. W jakim terminie Minister Finansów wyciągnie finansowe konsekwencje w stosunku do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych wykorzystujących proceder wyłudzania pieniędzy drogą odstępowania od uprzedniego sprzeciwu?

   2. W jakim terminie Minister Sprawiedliwości wykreśli z rejestru stowarzyszeń i organizacji pozarządowych w trybie: niezwłocznie organizacje i stowarzyszenia uprawniające proceder wyłudzania dotacji i finansowego wsparcia drogą odstępowania od uprzedniego sprzeciwu, po stwierdzeniu tego faktu?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Michał Figlus

   Będzin, dnia 16 lutego 2005 r.