IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie przewidywanych skutków nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług dla wydawców prasy lokalnej i sublokalnej

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 4207

w sprawie przewidywanych skutków nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług dla wydawców prasy lokalnej i sublokalnej

   W związku z przesłaną przy piśmie, znak: SPS-0202-4207/03, z dnia 11 lipca 2003 r. interpelacją Pana Posła Leszka Korzeniowskiego w sprawie przewidywanych skutków nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług dla wydawców prasy lokalnej i sublokalnej uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   Zgodnie z art. 68 Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską z jednej strony a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z drugiej strony, sporządzonym w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r. (DzU z 1994 Nr 11, poz. 38, z późn. zm.), istotnym warunkiem integracji gospodarczej Polski ze Wspólnotą jest zbliżanie istniejącego i przyszłego ustawodawstwa (w tym w zakresie podatków pośrednich) do ustawodawstwa istniejącego we Wspólnocie.

   W zakresie podatków pośrednich oznacza to m.in. dostosowywanie przepisów o podatku od towarów i usług do postanowień Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG, z późn. zm.).

   Szósta dyrektywa nie przewiduje możliwości stosowania określonych ulg lub odstępstw w zasadach opodatkowania VAT druku książek i czasopism. Zgodnie z art. 12 ust. 3 Dyrektywy, państwa członkowskie mogą zastosować jedną lub dwie stawki obniżone podatku VAT, ale jedynie w odniesieniu do produktów i usług wymienionych w aneksie H do tej Dyrektywy. W aneksie tym nie zostały wymienione usługi druku książek i czasopism. W związku z tym nie ma możliwości stosowania wobec tych usług stawek preferencyjnych VAT.

   Należy przy tym podkreślić, że zasady określone w Szóstej Dyrektywie obowiązują wszystkie kraje członkowskie UE. Odstępstwa od tych zasad (a więc np. stosowanie stawki preferencyjnej VAT w odniesieniu do towarów lub usług niewymienionych w załączniku H) możliwe są w sytuacjach, gdy dany kraj uzyskał w określonej dziedzinie derogację.

   W takiej negocjacji z Unią Europejską, Polska uzyskała możliwość stosowania do końca 2007 r. stawki 0% VAT na sprzedaż książek (oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN) i czasopism specjalistycznych. Natomiast sprzedaż pozostałych czasopism, gazet i magazynów opodatkowana będzie stawką VAT w wysokości 7%. Docelowo, od 2008 r., tą stawką opodatkowana będzie sprzedaż całej prasy i książek.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że w projekcie nowej ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje się utrzymanie dotychczasowych przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism, które przewidują, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, nie później jednak niż 90. dnia od dnia wykonania usługi. Zastosowanie odległego od wykonania usługi okresu powstania obowiązku podatkowego przy usługach polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism powinno niwelować skutki podniesienia stawki VAT na te usługi.

   Jak wynika z powyższego, przewidywane w nowej ustawie o podatku od towarów i usług unormowania dotyczące opodatkowania książek i prasy są zgodne z prawem Unii Europejskiej, w związku z tym nie przewiduje się zmiany przedmiotowych zapisów.

   Sekretarz stanu

   Wiesław Ciesielski

   Warszawa, dnia 30 lipca 2003 r.