IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie wpływu błędów pomiaru powierzchni działek rolnych na uzyskanie przez rolników dopłat bezpośrednich

Odpowiedź ministra rolnictwa i rozwoju wsi

na interpelację nr 7478

w sprawie wpływu błędów pomiaru powierzchni działek rolnych na uzyskanie przez rolników dopłat bezpośrednich

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posłów Bożeny Kozłowskiej, Wojciecha Mojzesowicza i Doroty Kwaśniewskiej z dnia 27.05.2004 r. (przesłaną przy piśmie znak SPS-0202-7478/04 z dnia 31.05.2004 r.) dotyczącą wpływu błędów pomiaru powierzchni działek rolnych na uzyskanie przez rolników dopłat bezpośrednich, uprzejmie udzielam odpowiedzi na zadane pytania:

   1. Jakie konsekwencje poniosą rolnicy, którzy we wnioskach omyłkowo wskażą powierzchnię działki?

   Zgodnie z art. 5 rozporządzenia KE nr 2199/2004 dotyczącego przejściowych zasad stosowania Jednolitej Płatności Obszarowej w roku 2004 m.in. przez Polskę, z wyjątkiem siły wyższej oraz przypadków wyjątkowych, o których mowa w art. 48 rozporządzenia KE nr 2419/2001 w odniesieniu do upraw, do których przysługuje płatność, w przypadku stwierdzenia niezgodności pomiędzy powierzchnią zadeklarowaną przez rolnika a powierzchnią stwierdzoną w wyniku kontroli na miejscu stosuje się następujące zasady:

   W przypadku jednolitych płatności obszarowych:

   1) Jeżeli łączna zadeklarowana powierzchnia działek rolnych jest większa niż stwierdzona w czasie kontroli, a różnica:

   - nie przekracza 3%, płatność jest obliczana na podstawie stwierdzonej powierzchni,

   - wynosi od 3% do 30%, płatność jest zmniejszona o dwukrotność tej różnicy,

   - wynosi od 30% do 50%, płatność w danym roku w ogóle nie jest przyznawana,

   - przekroczy 50%, rolnik jest wyłączony z przyznania pomocy do wysokości kwoty odpowiadającej różnicy między obszarem zadeklarowanym a wyznaczonym.

   Kwota ta jest potrącana z płatności pomocowych, do których rolnik jest uprawniony w ramach wniosków składanych w ciągu trzech lat kalendarzowych następujących po roku kalendarzowym, w którym stwierdzono tę różnicę.

   2) Jeżeli łączna powierzchnia działek rolnych zadeklarowanych jest większa niż stwierdzona w czasie kontroli, a spowodowane jest to przez wnioskodawcę świadomie i celowo, sankcje są surowsze, a mianowicie:

   - jeżeli różnica wynosi od 3% do 20%, płatność w danym roku w ogóle nie jest przyznawana,

   - jeżeli różnica przekroczy 20%, płatność w danym roku w ogóle nie jest przyznawana, a w trzech kolejnych latach każdorazowo należne płatności zmniejszane są o wartość odpowiadającą tejże różnicy.

   W przypadku uzupełniających płatności obszarowych:

   1) Jeżeli łączna zadeklarowana powierzchnia działek rolnych w ramach tej samej grupy płatności jest większa niż stwierdzona w czasie kontroli, a różnica:

   - nie przekracza 3%, płatność jest obliczana na podstawie stwierdzonej powierzchni,

   - wynosi od 3% do 20% lub 2 ha, płatność jest zmniejszona o dwukrotność tej różnicy,

   - wynosi od 20% do 30%, płatność (dla tej grupy upraw) w danym roku w ogóle nie jest przyznawana,

   - wynosi od 30% do 50%, żadna płatność w danym roku nie jest przyznawana,

   - przekroczy 50%, żadna płatność w danym roku nie jest przyznawana, a w trzech kolejnych latach każdorazowo należne płatności są zmniejszane o wartość odpowiadającą tej różnicy.

   2) Jeżeli łączna powierzchnia działek rolnych zadeklarowanych jest większa niż stwierdzona w czasie kontroli, a spowodowane jest to przez wnioskodawcę świadomie i celowo, sankcje są analogiczne jak w przypadku jednolitych płatności obszarowych.

   Jeśli rolnik poda we wniosku powierzchnię mniejszą niż stwierdzona w czasie kontroli - płatność bezpośrednia przyznana będzie do powierzchni podanej we wniosku. Dotyczy to zarówno płatności podstawowej, jak i uzupełniającej.

   2. Jaka jest tolerancja błędu we wskazaniu powierzchni działki rolnej?

   Zarówno przepisy UE, jak i krajowe nie określają tolerancji błędu we wskazaniu powierzchni działki rolnej. Jednak powierzchnia ta powinna być wyznaczana i obliczana z taką dokładnością, aby uniknąć sankcji opisanych w odpowiedzi na pytanie 1 (czyli 3%).

   3. Czy funkcjonują na rynku firmy dokonujące pomiarów, które są polecane bądź posiadają jakiś certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi?

   Pomiary działek rolnych wykonywane są przez firmy geodezyjne działające na polskim rynku. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie rekomenduje żadnej z firm oraz nie wydaje jakichkolwiek certyfikatów.

   4. Czy w przypadku podania omyłkowo powierzchni działki istnieje możliwość skorygowania błędu?

   Producent, który stwierdzi pomyłkę w podanych we wniosku danych powierzchniowych, może te dane skorygować do dnia ustalonego jako ostateczny dzień składania wniosków powierzchniowych (obowiązujący termin - 30 czerwca 2004 r.).

   Po tej dacie może on zmienić dane w złożonym już wniosku odnośnie do przeznaczenia gruntu rolnego (typu uprawy), którego złożony wniosek ma dotyczyć. Zmiany takiej rolnik może dokonać jednak nie później niż do momentu, w którym zostanie on poinformowany przez ARiMR o wykryciu nieprawidłowości w zgłoszonym przez niego wniosku o płatność lub zostanie poinformowany o planowanej kontroli w jego gospodarstwie, lub gdy przeprowadzona kontrola ujawni takie błędy.

   Dodatkowo zgodnie z art. 14 rozp. KE nr 2419/2001 wniosek może być w każdym momencie wycofany przez rolnika, jednak nie po fakcie poinformowania go o wystąpieniu błędów w złożonym przez niego wniosku lub o wyselekcjonowaniu tego wniosku do kontroli lub gdy przeprowadzona kontrola ujawni takie błędy.

   Z poważaniem

   Minister

   Wojciech Olejniczak

   Warszawa, dnia 23 czerwca 2004 r.