IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej

Odpowiedź podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 4116

w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z przekazaną interpelacją Pana Posła Bogdana Lewandowskiego, w sprawie nieprawidłowości dotyczących wydatkowania funduszy sektorowych Unii Europejskiej, będących w dyspozycji Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej, wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 22 kwietnia br., pragnę wyjaśnić, co następuje.

   Z chwilą przekazania przez Najwyższą Izbę Kontroli wystąpienia pokontrolnego, dotyczącego między innymi wykorzystania funduszy sektorowych CPF programu Agrolinia, niezgodnego z postanowieniami umów pomiędzy Rządem RP i Komisją Europejską z 1996 roku i 1997 roku, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej uznał, że w świetle argumentacji Najwyższej Izby Kontroli legalność podjętej w tej mierze przez b. Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej decyzji istotnie może budzić wątpliwości. W związku z tym niezwłocznie zostały wstrzymane wszelkie dalsze transfery finansowe z funduszy, o których mowa, na rzecz trzech fundacji Skarbu Państwa: Fundacji ˝Centrum Europejskie - Natolin˝, Fundacji Studiów Europejskich - ˝Instytut Europejski˝ oraz Fundacji ˝Fundusz Współpracy˝. Następnie została podjęta decyzja o zrefundowaniu części przekazanych już funduszy ze środków CPF ogólnych, które w odróżnieniu od wspomnianych środków CPF sektorowych mogą być wydatkowane na tego typu cele. W efekcie kwota środków wydatkowanych z funduszy sektorowych na cele, w opinii Najwyższej Izby Kontroli, niezgodne z umowami podpisanymi z Komisją Europejską została zmniejszona do 13,076 mln zł.

   Pragnę poinformować również, iż przedstawicielstwo Komisji Europejskiej zostało poinformowane o wydatkowaniu środków sektorowych na finansowanie działalności trzech wymienionych powyżej fundacji w sprawozdaniu za rok 2002 przesłanym w kwietniu 2003 r. Komisji Europejskiej znane jest też stanowisko Najwyższej Izby Kontroli w tej mierze. Komisja Europejska nie przedstawiła jak dotąd swego stanowiska w tej sprawie.

   Uprzejmie informuję również, iż decyzja Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej z dnia 21 września 2001 r. oparta była m.in. na podstawie zawartych w dniu 17 września 2001 r. umowach o współpracy zawartych w imieniu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej z niniejszymi fundacjami Skarbu Państwa. W umowie z Fundacją ˝Centrum Europejskie Natolin˝ Urząd zobowiązał się do pokrycia kosztów prowadzonej przez Fundację działalności edukacyjno-badawczej i publikacyjno-informacyjnej, natomiast Fundacja zobligowana została do umożliwienia Urzędowi Komitetu Integracji Europejskiej do korzystania z infrastruktury i zaplecza badawczo-analitycznego. W przypadku Fundacji Studiów Europejskich - ˝Instytut Europejski˝ podmiot ten zobowiązał się do prowadzenia działalności szkoleniowej w zakresie integracji europejskiej, w tym w szczególności działalności polegającej na szkoleniu urzędników administracji publicznej, oraz do prowadzenia działalności badawczej i publikacyjnej. Fundacja ˝Fundusz Współpracy˝, której Urząd Komitetu Integracji Europejskiej powierzył umową z 27 października 1997 r. odpowiedzialność operacyjno-finansową za wydatkowanie środków CPF, zobowiązana została umową o współpracy do wykonywania zadań związanych z administrowaniem środkami pomocy Unii Europejskiej oraz niektórych państw, pochodzącymi ze sprzedaży pomocy rzeczowej dla Polski, a także wdrażania programów przedakcesyjnych i wspólnotowych, koordynowanych lub nadzorowanych przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Fundacja została także zobligowana do zapewnienia odpowiednich warunków kadrowych, organizacyjnych i infrastrukturalnych dla wdrażania programów pomocy, których realizacja jest lub zostanie jej powierzona przez UKIE.

   W związku z nałożonymi zobowiązaniami na Fundację ˝Fundusz Współpracy˝, Sekretarz Komitetu zlecił jej zawarcie ˝umów budżetowych˝ z Fundacją Studiów Europejskich ˝Instytut Europejski˝ i Fundacją ˝Centrum Europejskie - Natolin˝. Takie umowy zostały zawarte odpowiednio w dniach 26 listopada 2001 r. i 30 października 2001 r.

   Umowy niniejsze nakładają na obie instytucje obowiązek przekazywania kwartalnych raportów finansowych i merytorycznych, które muszą zostać zaakceptowane przez Fundację ˝Fundusz Współpracy˝.

   Jak dotąd nie było zastrzeżeń co do działalności wspomnianych fundacji finansowanej z funduszy CPF sektorowych. Środki te były wydatkowane zgodnie z celami określonymi w umowach o współpracy, których zakres przedmiotowy został opisany powyżej.

   Pragnę ponadto dodać, że pan Jacek Saryusz-Wolski nigdy nie zasiadał we władzach Fundacji ˝Fundusz Współpracy˝. Fundacja ta jest kontrolowana przez Radę Fundacji powoływaną przez Ministra Skarbu na wniosek Prezesa Rady Ministrów, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele kluczowych resortów, których kompetencje związane są z działalnością fundacji. Jak dotąd ani Rada Fundacji, ani Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, któremu przedkładane są coroczne sprawozdania, nie zgłaszały zastrzeżeń co do wydatkowania przez tę fundację środków CPF sektorowych.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Tadeusz Kozek

   Warszawa, dnia 25 lipca 2003 r.